Sinqapurda yaşayan Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib
Azərbaycan və Sinqapurun Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu diaspor siyasətini Prezident İlham Əliyevin uğurla davam etdirdiyini söyləyib. Görüşdə komitənin fəaliyyəti, xaricdəki Azərbaycan Evləri, Koordinasiya şuraları, həftəsonu məktəbləri, Diaspor Gənclərinin Yay düşərgələri və digər böyük layihələr barədə geniş məlumat verilib.
Daha sonra Azərbaycan diasporunun fəaliyyətini, eləcə də Azərbaycanın Qarabağ zəfərini əks etdirən videoçarxlar nümayiş olunub.
Görüşdə iştirak edən azərbaycanlı iş adamları, tələbələr və müxtəlif sahələrdə çalışan soydaşlarımız Sinqapurdakı Azərbaycan icmasını ilk dəfə bir araya gətirdiyinə görə Azərbaycan dövlətinə təşəkkürlərini bildirib. Gəncədə doğulan, 20 yaşında Azərbaycandan köçən və 31 ildir Sinqapurda yaşayan Ləman Bağeri ötən il Bakıya getdiyini, ölkəmizin inkişafına heyran qaldığını və artıq vətəndaşlığını bərpa edərək Azərbaycana qayıtmaq fikrində olduğunu söyləyib. Rusiyada yaşayan məşhur azərbaycanlı onkoloq, professor Məmməd Əliyevin qızı Fərəh Mövsümova xaricdəki azərbaycanlıların ana dilini və milli kimliyini unutmaması üçün komitənin həyata keçirdiyi çoxsaylı layihələri yüksək qiymətləndirdiyini vurğulayıb.
Azərbaycanın İndoneziya və Sinqapurdakı səfirliyinin konsulunun da iştirakı ilə qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparıldıqdan və soydaşlarımızın sualları hərtərəfli cavablandırıldıqdan sonra diaspor nümayəndələrinin təklifi ilə Cənub-Şərqi Asiya regionunda yaşayan azərbaycanlıların Koordinasiya Şurasının Sinqapur üzrə koordinatorları seçilib.
Toplantı "Qarabağ" muğam qrupunun ifaları ilə başa çatıb. Xalq artisti Mənsum İbrahimovu, müğənni Çinarə Məlikzadəni tarda Xalq artisti Elçin Həşimov, kamançada Əməkdar artist Elnur Əhmədov, nağarada isə Əməkdar artist Kamran Kərimov müşayiət edib.

Состоялась встреча с азербайджанской общиной, проживающей в Сингапуре
14 октября, 2024В Сингапуре состоялась встреча с азербайджанской общиной, проживающей в Республике Сингапур.
На мероприятии, начавшемся с исполнения государственных гимнов Aзербайджана и Сингапура, минутой молчания была почтена светлая память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов отметил, что Президент Ильхам Алиев успешно продолжает диаспорскую политику, основа которой была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым. На встрече подробно говорилось о деятельности комитета, домах Азербайджана, координационных советах, воскресных школах за рубежом, летних лагерях диаспорской молодежи и других крупных проектах.
Затем был показан видеоролик, отражающий деятельность азербайджанской диаспоры, а также победу Азербайджана в Карабахе.
Принимавшие участие в мероприятии азербайджанские бизнесмены, студенты и наши соотечественники, работающие в различных сферах, поблагодарили Азербайджанское государство за впервые организованную встречу азербайджанской общины в Сингапуре. Уроженка Гянджи Ляман Багери, уехавшая из Азербайджана в 20 лет и проживающая в Сингапуре 31 год, сообщила, что в минувшем году побывала в Баку и была восхищена развитием нашей страны, сказала, что намерена восстановить гражданство и вернуться в Азербайджан. Дочь проживающего в России известного азербайджанского онколога, профессора Мамеда Алиева Фарах Мовсумова подчеркнула, что высоко оценивает многочисленные проекты, осуществляемые комитетом с тем, чтобы азербайджанцы за рубежом не забыли родного языка и национальной идентичности.
После проведения взаимного обмена мнениями, в котором также принял участие консул Азербайджана в Сингапуре и Индонезии, и всесторонних ответов на вопросы наших соотечественников по предложению представителей диаспоры были избраны координаторы Координационного совета азербайджанцев, проживающих в регионе Юго-Восточной Азии, по Сингапуру.
Мероприятие завершилось выступлением мугамной группы “Карабах”. Народного артиста Мансума Ибрагимова, певицу Чинару Меликзаде в таре сопровождал народный артист Эльчин Гашимов, в каманче-Заслуженный артист Эльнур Ахмедов, а на нагара-Заслуженный артист Кямран Керимов.