Sinqapurda yaşayan Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib
Azərbaycan və Sinqapurun Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu diaspor siyasətini Prezident İlham Əliyevin uğurla davam etdirdiyini söyləyib. Görüşdə komitənin fəaliyyəti, xaricdəki Azərbaycan Evləri, Koordinasiya şuraları, həftəsonu məktəbləri, Diaspor Gənclərinin Yay düşərgələri və digər böyük layihələr barədə geniş məlumat verilib.
Daha sonra Azərbaycan diasporunun fəaliyyətini, eləcə də Azərbaycanın Qarabağ zəfərini əks etdirən videoçarxlar nümayiş olunub.
Görüşdə iştirak edən azərbaycanlı iş adamları, tələbələr və müxtəlif sahələrdə çalışan soydaşlarımız Sinqapurdakı Azərbaycan icmasını ilk dəfə bir araya gətirdiyinə görə Azərbaycan dövlətinə təşəkkürlərini bildirib. Gəncədə doğulan, 20 yaşında Azərbaycandan köçən və 31 ildir Sinqapurda yaşayan Ləman Bağeri ötən il Bakıya getdiyini, ölkəmizin inkişafına heyran qaldığını və artıq vətəndaşlığını bərpa edərək Azərbaycana qayıtmaq fikrində olduğunu söyləyib. Rusiyada yaşayan məşhur azərbaycanlı onkoloq, professor Məmməd Əliyevin qızı Fərəh Mövsümova xaricdəki azərbaycanlıların ana dilini və milli kimliyini unutmaması üçün komitənin həyata keçirdiyi çoxsaylı layihələri yüksək qiymətləndirdiyini vurğulayıb.
Azərbaycanın İndoneziya və Sinqapurdakı səfirliyinin konsulunun da iştirakı ilə qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparıldıqdan və soydaşlarımızın sualları hərtərəfli cavablandırıldıqdan sonra diaspor nümayəndələrinin təklifi ilə Cənub-Şərqi Asiya regionunda yaşayan azərbaycanlıların Koordinasiya Şurasının Sinqapur üzrə koordinatorları seçilib.
Toplantı "Qarabağ" muğam qrupunun ifaları ilə başa çatıb. Xalq artisti Mənsum İbrahimovu, müğənni Çinarə Məlikzadəni tarda Xalq artisti Elçin Həşimov, kamançada Əməkdar artist Elnur Əhmədov, nağarada isə Əməkdar artist Kamran Kərimov müşayiət edib.

Singapore hosted the meeting with Azerbaijani community
The event began with the National Anthems of Azerbaijan and Singapore and continued with a minute’s silence, as a mark of respect to the dear memory of our martyrs, who died for the territorial integrity of our country.
Fuad Muradov, the Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, spoke about the diaspora policy of the state of Azerbaijan, emphasized that the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has successfully continued this policy, which was founded by the National Leader Heydar Aliyev. At the meeting, it was given detailed information about the activity of the Committee, Azerbaijan Houses abroad, Coordination councils, weekend Azerbaijani schools, Summer Camps of Diaspora Youth and successful large-scale projects of the Committee.
Subsequently, the videos, depicting the activity of the Azerbaijani diaspora, as well as the victory of Azerbaijan in Karabakh were displayed.
The Azerbaijani businessmen, students and our compatriots, working in various fields expressed their gratitude to the government of Azerbaijan for bringing together Azerbaijani community in Singapore for the first time. Laman Bagheri, who was born in Ganja, moved from Azerbaijan at the age of 20, and has been living in Singapore for 31 years, stated that she went to Baku last year, she was fascinated with the improvement of our country, and that he intends to return to Azerbaijan after regaining his citizenship. Farah Movsumova, Mammad Aliyev’s daughter, Azerbaijani oncologist, professor living in Russia, emphasized that she highly appreciates the numerous projects implemented by the committee that Azerbaijanis abroad don’t forget their mother tongue and national identity.
The meeting continued with a mutual exchange of views with the participation of the consuls of the Azerbaijani embassies in Indonesia and Singapore, and answers to questions of our compatriots. Afterwards, the coordinators of the Coordination Council of Azerbaijanis living in the Southeast Asian region were selected for Singapore.
The meeting ended with the performances of the "Karabagh" mugham group. People's Artist Mansum Ibrahimov, singer Chinara Malikzade were accompanied by People's Artist Elchin Hashimov (tar), Honored Artist Elnur Ahmadov (kamancha), and Honored Artist Kamran Karimov (naghara).