Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il münasibətilə “Bir olaq, həmrəy olaq!” adlı bayram tədbiri təşkil olunub
26 dekabr, 2022
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi 31 dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il münasibətilə “Bir olaq, həmrəy olaq!” adlı bayram videokonfransı təşkil edib.
Komitə sədri Fuad Muradov 63 ölkədən 500-ə yaxın soydaşımızın qatıldığı videokonfransı açıq elan etdikdən sonra torpaqlarımızın azadlığı və bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Daha sonra Azərbaycanın Dövlət Himni səsləndirilib.
Komitə sədri xaricdə yaşayan soydaşlarımızı bayram münasibətilə təbrik edib, Prezident İlham Əliyevin Dünya Azərbaycanlılarının Şuşada keçirilmiş V (Zəfər) Qurultayındakı tövsiyələri əsasında diaspor quruculuğu sahəsində başlanan yeni və mühüm mərhələdən danışıb. Xaricdəki icmalarımızın qarşısında dayanan hədəf və vəzifələrə diqqət cəlb edilib, qalib Vətənimizin adının yüksək səviyyədə təmsil olunması naminə fədakar xidmətlər göstərən diasporumuza minnətdarlıq ifadə olunub.
Azərbaycan diasporunun 2022-ci ildəki fəaliyyətini əks etdirən videohesabat təqdim olunub.
Soydaşlarımız Prezident İlham Əliyevi doğum günü münasibətilə təbrik edib, dünya azərbaycanlılarına daim həssas münasibət və qayğı göstərən dövlət başçısına minnətdarlıqlarını bildirib, hər zaman Azərbaycanın və onun ali siyasi rəhbərliyinin yanında olduqlarını bəyan ediblər.
Görüşdə diasporumuzun koordinasiyalı fəaliyyət imkanlarının genişləndiyi barədə danışılıb, yeni ildəki hədəflər dilə gətirilib. Konfrans iştirakçıları qeyd ediblər ki, bu qədər soydaşımızın iştirakı ilə görüşlərin təşkil olunmasının ənənəyə çevrilməsi  onların əlaqələrinin inkişafı baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır və daha sıx birləşmələrinə ciddi təkan verir.
Azərbaycan dilinin və mədəniyyətinin xarici ölkələrdə təbliğinə, Azərbaycan diasporunun fəaliyyətinə verilən mühüm töhfələrə, ölkəmizin beynəlxalq aləmdə ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrinin inkişafındakı səmərəli işinə görə bir qrup diaspor üzvü “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” medalı ilə təltif olunub.
Soydaşlarımızın hazırladıqları müxtəlif musiqi nömrələrinin, “Həmrəylik” videoçarxının təqdim olunduğu konfrans “Diaspor Marşı”nın sədaları altında yekunlaşıb.

A conference titled “Let’s be united, let’s come together in solidarity!" was held on the occasion of Day of Solidarity of World Azerbaijanis and the New Year
26 December, 2022
State Committee on Work with Diaspora organized a holiday video conference titled “Let’s be united, let’s come together in solidarity!" on the occasion of December 31 - Day of Solidarity of World Azerbaijanis and the New Year.
Chairman of the committee, Fuad Muradov, declared the video conference open. For about 500 conference participants from 63 countries, commemorated the dear memory of the martyrs who died for the freedom and integrity of our lands.
Then the National Anthem of Azerbaijan was played.
The chairman of the Committee congratulated our compatriots living abroad on the occasion of the holiday and spoke about a new stage in the field of diaspora building based on the recommendations of President Ilham Aliyev given at the Fifth (Victory) Congress of World Azerbaijanis held in Shusha.
A video report reflecting the activity of the Azerbaijani diaspora in 2022 was presented.
Our compatriots congratulated President Ilham Aliyev on the occasion of his birthday, expressed their gratitude to the head of state for the care towards the Azerbaijanis of the World.
The expansion of the opportunities for coordinated activity of our diaspora was discussed at the meeting.
A group of diaspora members was awarded the medal "For service in diaspora activity" for their promotion of the Azerbaijani language and culture in foreign countries, contributions to the activity of the Azerbaijani diaspora, and effective work in the development of bilateral and multilateral relations of our country on the international arena.