28 oktyabr, 2024Gürcüstanda yaşayan və fəaliyyət göstərən sazbənd, aşıq Bafəli Adıgözəlov Azərbaycan mədəniyyətinin xarici ölkələrdə təbliğinə verdiyi töhfəyə görə “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” medalı ilə təltif olunub.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Vaqif Seyidbəyov Komitədə soydaşımızla görüşərək medalı ona təqdim edib.
Fəaliyyətinə verilən yüksək qiymətə görə Azərbaycan dövlətinə dərin minnətdarlığını ifadə edən Bafəli Adıgözəlov bundan sonra da xaricdə Azərbaycan mədəniyyətinin, o cümlədən aşıq sənətinin Gürcüstanda təbliği üçün əlindən gələni əsirgəməyəcəyini söyləyib.

Our compatriot living in Georgia was awarded a medal
28 October, 2024Ashugh Bafali Adigozalov, who lives and works in Georgia was awarded the medal “For Service in Diaspora Activity” of the Republic of Azerbaijan for her contributions to promoting Azerbaijani culture abroad.
Vagif Seyidbayov, Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, met with our compatriot in the State Committee and presented a medal.
Bafali Adigozalov thanked to the Republic of Azerbaijan for being highly appreciated. He stated that he would continue to do his utmost for the promoting of Azerbaijani culture abroad, as well the art of ashugh in Georgia.