Komitə sədri İtaliyaya səfəri çərçivəsində Luici Mariya Vinyali ilə görüşüb
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov İtaliyaya səfəri çərçivəsində Xaricdəki İtaliya Vətəndaşlarının İşləri və Miqrasiya Siyasətləri üzrə Baş İdarənin Baş Direktoru Luici Mariya Vinyali ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan Luici Mariya Vinyali Azərbaycanın İtaliya üçün vacib tərəfdaş və dost ölkə olduğunu bildirib. O, uzun illər ərzində xaricdəki italyanların maraqlarının və bu ölkədən olan emiqrantların hüquqlarının müdafiəsinin təmini üçün müfəssəl diaspor infrastrukturunun qurulduğunu bildirib.
DİDK-nın sədri Fuad Muradov İtaliya ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın müxtəlif sahələrdə uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb, Komitənin fəaliyyəti, İtaliyada yaşayan azərbaycanlıların təşkilatlanması və diaspor təşkilatlarının vahid mərkəzdən koordinasiya olunması ilə bağlı məlumat verib. Həmçinin son dövrlər təhsil almaq məqsədilə İtaliyaya üz tutan azərbaycanlıların sayının artdığını da qeyd edib.
Görüş çərçivəsində birgə əməkdaşlıq, təcrübə mübadiləsi, mümkün tərəfdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib.

Председатель комитета в рамках визита в Италию встретился с Луиджи Марией Виньяли
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов в рамках визита в Италию встретился с генеральным директором Главного управления по делам граждан Италии за рубежом и миграционной политике Луиджи Марией Виньяли.
Поприветствовав гостей, Луиджи Мария Виньяли отметил, что Азербайджан является для Италии важным партнером и дружественной страной. Oн подчеркнул, что на протяжении многих лет создается совершенная диаспорская инфраструктура для защиты интересов итальянцев за рубежом и прав эмигрантов из этой страны.
Председатель ГКРД Фуад Мурадов довел до внимания успешное продолжение сотрудничества между Италией и Азербайджаном в различных сферах, говорил об организационном становлении проживающих в Италии азербайджанцев и координации диаспоральных организаций из единого центра. Он также констатировал увеличение числа азербайджанцев, выехавших в последнее время в Италию для получения образования.
В рамках встречи были рассмотрены вопросы совместного сотрудничества, обмена опытом, возможного партнерства. Председатель комитета пригласил Луиджи Марию Виньяли в Азербайджан.