İsraildə Üzeyir Hacıbəylinin və Müslüm Maqomayevin 140 illik yubileylərinə həsr olunmuş tədbir keçirilib
8 aprel, 2025
İsraildə Üzeyir Hacıbəylinin və  Müslüm Maqomayevin 140 illik yubileylərinə həsr olunmuş tədbir keçirilib
İsrailin Afula şəhərində Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin banisi, musiqişünas-bəstəkar, elm xadimi Üzeyir Hacıbəyli və görkəmli bəstəkar, dirijor Müslüm Maqomayevin anadan olmasının 140 illiyi münasibətilə tədbir keçirilib. Tədbir həmin ölkədə fəaliyyət göstərən Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi və Afula Bələdiyyəsinin Absorbsiya İdarəsinin dəstəyi ilə baş tutub.
Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində təşkil edilən yubiley gecəsi Azərbaycanın qədim musiqi janrlarından olan muğamla tanışlıqla başlayıb. Gecədə iştirak edən dünya şöhrətli rusiyalı musiqişünas, “Rus naxışları” Moskva vilayət Filarmoniyasının Dövlət Akademik Orkestrinin bədii rəhbəri və dirijoru İlya Yakovleviç Reybarx iki saatlıq mühazirə ilə çıxış edib. O, muğamın Azərbaycanda qorunub saxlanılan orijinal xalq musiqi janrı olduğunu bildirib. İlya Reybarx muğamın Azərbaycan operası da daxil olmaqla, milli musiqimizin əsasını təşkil etdiyini, eyni zamanda  xalqımızın mənəvi və mədəni dəyərlərindən olduğunu diqqətə çatdırıb. Ardınca, muğam sənətimizin inkişafında mühüm rol oynayan məşhur azərbaycanlı xanəndələrin ifasında muğam nümunələrinin səsyazmaları təqdim olunub.
Sonra İlya Reybarx Üzeyir Hacıbəyli və Müslüm Maqomayev yaradıcılığının Azərbaycan milli musiqi mədəniyyətinin inkişafındakı müstəsna rolu haqqında danışıb. O, dünya şöhrətli azərbaycanlı bəstəkarlar – Qara Qarayev, Fikrət Əmirov, Arif Məlikov, Niyazi haqqında da məlumat verib və onların əsərlərinin illərdir dünya səhnələrində səsləndirildiyini qeyd edib. Çıxışında Müslüm Maqomayevin nəvəsi – Azərbaycanın və SSRİ-nin Xalq artisti, məşhur vokal ifaçısı Müslüm Maqomayevin yaradıcılığına da yer ayırıb. Tədbir iştirakçıları müğənninin böyük babası ilə eyni adı daşımasını maraqlı fakt kimi qarşılayıblar.
Ədəbi-musiqili gecədə klassik Azərbaycan musiqisinin zənginliyini nümayiş etdirən “Leyli və Məcnun”, “İldırımlı yollarla”, “Min bir gecə”, “Məhəbbət əfsanəsi” kimi məşhur əsərlərdən parçalar, eləcə də “Koroğlu” operasının uvertürası səsləndirilib.

В Израиле состоялось мероприятие, посвященное 140-летнему юбилею Узеира Гаджибейли и Муслима Магомаева
8 апреля, 2025
В израильском городе Афула состоялось мероприятие по случаю 140-летия основоположника азербайджанской композиторской школы, композитора, музыковеда, деятеля науки Узеира Гаджибейли и выдающегося композитора, дирижера Муслима Магомаева. Юбилейный вечер был проведен при поддержке функционирующего в этой стране Азербайджанского культурного центра и Управления абсорбции муниципалитета Афулы.
Мероприятие, организованное в Азербайджанском культурном центре, началось с ознакомления с мугамом – одним из древних жанров азербайджанской музыки. С двухчасовой лекцией выступил принимавший участие в вечере всемирно известный российский музыковед, художественный руководитель и дирижер Государственного академического оркестра “Русские узоры” Московской областной филармонии Илья Яковлевич Рейбарх. Oн отметил, что мугам является оригинальным народным музыкальным жанром, который бережно хранят в Азербайджане. Илья Рейбарх довел до внимания, что мугам составляет основу национальной музыки, включая азербайджанскую оперу, а также является одной из духовных и культурных ценностей нашего народа. Затем были представлены записи образцов мугама в исполнении известных азербайджанских ханенде, сыгравших важную роль в развитии мугамного искусства.
Далее Илья Рейбарх говорил об исключительной роли творчества Узеира Гаджибейли и Муслима Магомаева в развитии азербайджанской национальной музыкальной культуры. Oн также рассказал о всемирно известных азербайджанских композиторах Кара Караеве, Фикрете Амирове, Арифе Меликове, Ниязи, подчеркнул, что их произведения уже много лет звучат на мировых сценах, уделил место в своем выступлении творчеству внука Муслима Магомаева – народного артиста Азербайджана и СССР, известного вокального исполнителя Муслима Магомаева. Участники мероприятия восприняли как интересный факт то, что певец носил имя своего выдающегося деда.
На литературно-музыкальном вечере прозвучали отрывки из таких известных произведений, как “Лейли и Меджнун”, “Тропою грома”, “Тысяча и одна ночь”, “Легенда о любви”, демонстрирующих богатство классической азербайджанской музыки, а также увертюра к опере “Кероглу”.