“Florida Keys” müsabiqəsinin Nyu-Yorkdakı qala-konserti Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr edilib
10 mart, 2023
Nyu-York şəhərindəki məşhur “Carnegie Hall” mədəniyyət mərkəzinin “Weill” konsert salonunda VIII “Florida Keys” beynəlxalq musiqi müsabiqəsinin qala-konserti keçirilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DİDK) dəstəyi, Florida ştatında fəaliyyət göstərən Amerika-Azərbaycan Mədəniyyət Assosiasiyasının rəhbəri Töhfə Eminova və assosiasiyanın nəzdindəki Təhsil və mədəniyyət məsələləri üzrə komitənin rəhbəri Pərvin Muradovun birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə DİDK-nın, ölkəmizin ABŞ-dakı səfirliyinin və BMT-dəki nümayəndəliyinin əməkdaşları da iştirak ediblər.
Öncə Azərbaycan və ABŞ-ın Dövlət himnləri səsləndirilib. Tədbir iştirakçılarını salamlayan “Florida Keys” musabiqəsinin direktoru Pərvin Muradov bildirib ki, bu il ölkəmizdə və dünyada müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi qeyd edilir. “Florida Keys” müsabiqəsi bu mühüm hadisəni nəzərə alaraq qala-konserti ulu öndərin yubileyinə həsr edib.
Tədbirdə çıxış edən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Elşad Əliyev uzun illər ABŞ-da maraqlı musiqi yarışması təşkil etdiklərinə görə Pərvin Muradov və Töhfə Eminova başda olmaqla “Florida Keys” müsabiqəsinin komandasına, münsiflər heyətinə, musiqiçilərə, müəllimlərə və valideynlərə minnətdarlığını bildirib.
“Bildiyiniz kimi, builki qala-konsert Azərbaycanın dahi şəxsiyyəti, Azərbaycan mədəniyyətinin və musiqisinin böyük dəstəkçisi Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunub. Əminik ki, ulu öndər də bütün Azərbaycan xalqı kimi bu tədbirin təşkilinə görə qürur duyur. Onun ruhu şaddır”, - deyə sədr müavini vurğulayıb.
“Carnegie Hall” kimi məşhur mədəniyyət ocağında çıxış etmək şərəfinə nail olmuş qalibləri təbrik edən sədr müavini müsabiqədə iştirak etmiş bütün gənclərə uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə Azərbaycanın ABŞ-dakı səfirliyinin birinci katibi Toğrul Əliyev də çıxış edib.
Sonra “Florida Keys” müsabiqəsinin finalçıları Azərbaycan və dünya klassik bəstəkarlarının əsərlərini ifa ediblər. Konsert proqramında xalqımızın dahi şəxsiyyəti Heydər Əliyevin çox sevdiyi “Küçələrə su səpmişəm” Azərbaycan xalq mahnısı və əfsanəvi bəstəkar-müğənni Müslüm Maqomayevin “Azərbaycan” mahnısı səsləndirilib.
Tədbir müxtəlif nominasiyalar üzrə müsabiqənin qaliblərinin elan edilməsi, onlara diplom və mükafatların təqdim olunması ilə yekunlaşıb. Qaliblər arasında Azərbaycan, ABŞ, Almaniya, İsrail və Gürcüstan kimi ölkələri təmsil edən musiqiçilər olub.
Builki qalibləri Türkiyənin Ərzrum şəhərindəki Atatürk Universitetinin professoru, pianoçu Həqiqət Məhərrəmova (sədr), Kaliforniyadakı San Xose Dövlət Universitetinin professoru, pianoçu Namiq Sultanov, Metropolitan Operanın solisti, bariton Aleksey Lavrov, Kolumbiya Universitetinin nəzdindəki musiqi məktəbinin və İsveçrənin Lozanna Konservatoriyasının nəzdindəki Ali Musiqi Məktəbinin skripka üzrə professoru Sergey Şvarts, Alberto-Korto adına Paris musiqi məktəbinin və Rüey-Malmezon Konservatoriyasının fortepiano üzrə professoru Rəna Şereşevskaya-Mustafabəyli, Madriddəki Kraliça Sofiya adına musiqi məktəbində “Fundación Banco Santander” fortepiano fondunun sədri, professor Stanislav Yudeniçdən ibarət münsiflər heyəti müəyyənləşdirib.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın görkəmli bəstəkarı Cövdət Hacıyev adına “Florida Keys” müsabiqəsi dünyanın hər yerindən istedadlı musiqiçilərin üzə çıxarılması, “Carnegie Hall” mərkəzində çıxış etmək imkanının yaradılması, Azərbaycanın zəngin musiqi mədəniyyətinə diqqətin cəlb olunması məqsədilə 2017-ci ildən etibarən keçirilir. Müsabiqənin önəmli tərəflərindən biri Azərbaycan musiqisinin çoxsaylı əcnəbi musiqiçilər tərəfindən ifa edilməsidir.
Layihənin rəhbəri Pərvin Muradov Azərbaycanın xalq artistləri – bəstəkar Cövdət Hacıyevin və milli rəqslərin görkəmli ifaçısı Əminə Dilbazinin övladıdır.

Гала-концерт конкурса “Florida Keys” в Нью-Йорке посвящен к 100 летию Гейдара Алиева
В концертном зале “Weill” знаменитого культурного центра “Carnegie Hall” в городе Нью-Йорк состоялся гала-концерт VIII Международного музыкального конкурса “Florida Keys”.
В мероприятии, организованном руководителем функционирующей в штате Флорида Американо-азербайджанской культурной ассоциации Тохфой Эминовой совместно с руководителем действующего при ассоциации Комитета по вопросам образования и культуры Парвин Мурадовой при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой, приняли участие также сотрудники посольства нашей страны в США и ее представительства в ООН. Сначала прозвучали государственные гимны Азербайджана и США. Поприветствовав участников мероприятия, директор конкурса “Florida Keys” Парвин Мурадова сказала, что в этом году в нашей стране и мире отмечается 100-летие со дня рождения основателя современного Азербайджанского государства, выдающегося государственного деятеля Гейдара Алиева. Учитывая это важное событие, конкурс “Florida Keys” посвятил гала-концерт юбилею великого лидера.
Выступая на мероприятии, заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Эльшад Алиев выразил команде, жюри конкурса “Florida Keys” во главе с Парвин Мурадовой и Тохфой Эминовой, музыкантам, преподавателям и родителям признательность за организацию на протяжении многих лет в США интересного музыкального состязания.
“Как вам известно, нынешний гала-концерт посвящен 100-летнему юбилею гениальной личности Азербайджана, большого покровителя азербайджанской культуры и музыки Гейдара Алиева. Уверены, что великий лидер, как и весь азербайджанский народ, гордится организацией этого мероприятия. Его душа рада”, - сказал заместитель председателя.
Поздравив победителей, удостоенных чести выступать в таком знаменитом очаге культуры, как “Carnegie Hall”, заместитель председателя пожелал всей молодежи, принимавшей участие в конкурсе, успехов.
На мероприятии также выступил первый секретарь посольства Азербайджана в США Тогрул Алиев.
Затем финалисты конкурса “Florida Keys” исполнили произведения азербайджанских и мировых композиторов-классиков. В концертной программе прозвучали очень любимая гениальной личностью нашего народа Гейдаром Алиевым азербайджанская народная песня “Кючелере су сепмишем” и песня легендарного певца и композитора Муслима Магомаева “Aзербайджан”.
Мероприятие завершилось объявлением победителей конкурса в различных номинациях, вручением им дипломов и наград. Среди победителей находились музыканты, представлявшие такие страны, как Азербайджан, США, Германия, Израиль и Грузия.
Победителей этого года выявило жюри в составе профессора Университета Ататюрка в турецком городе Эрзурум, пианистки Хагигат Магеррамовой (председатель), профессора Государственного университета Сан Хосе в Калифорнии, пианиста Намига Султанова, солиста Метрополитен-Опера, баритона Алексея Лаврова, профессора по классу скрипки музыкальной школы при Колумбийском университете и Высшей школы музыки при Лозаннской консерватории Швейцарии Сергея Шварца, профессора по классу фортепиано Парижской школы музыки имени Альфреда Корто и Консерватории Рюэй-Мальмезон Рены Шерешевской-Мустафабейли, председателя фортепианного фонда  “Fundación Banco Santander” в музыкальной школе Королевы Софии в Мадриде, профессора Станислава Юденича.
Отметим, что конкурс “Florida Keys” имени выдающегося азербайджанского композитора Джевдета Гаджиева проводится с 2017 года с целью выявления талантливых музыкантов со всех уголков мира, создания возможности для выступления в центре “Carnegie Hall”, привлечения внимания к богатой музыкальной культуре Азербайджана. Одна из важных сторон конкурса заключается в исполнении азербайджанской музыки многочисленными зарубежными музыкантами.
Руководитель проекта Парвин Мурадов является дочерью народных артистов – композитора Джевдета Гаджиева и замечательной исполнительницы национальных танцев Амины Дильбази.