Dünyanın nadir layihəsində işləyən azərbaycanlı
“Diaspor TV”nin çəkiliş qrupu Ər-Riyad şəhərində yaşayan və Səudiyyə Ərəbistanının NEOM meqalayihəsində çalışan soydaşımız Sevinc Qurbanova ilə görüşüb. O, nəhəng layihənin mahiyyəti haqqında fikirlərini bölüşüb və bu böyük inkişafa qoşulmaqdan qürur duyduğunu ifadə edib. Soydaşımız qeyd edib ki, NEOM layihəsi təkcə texnologiya və infrastruktur cəhətdən deyil, həm də insanların həyat tərzini dəyişmək baxımından mühüm bir yenilikdir.
Sevinc Qurbanova 2 ildir ki, Səudiyyə Ərəbistanı Krallığında yaşayır. 2021-ci ildən NEOM layihəsində mütəxəssis vəzifəsində çalışır. Bundan öncə Dubayda liman sahəsində çalışan soydaşımız əvvəllər Azərbaycanda neft-qaz sektorunda fəaliyyət göstərib.
NEOM Səudiyyə Ərəbistanının inşa etməyi planlaşdırdığı yüksək texnologiyalı ağıllı şəhər layihəsidir. "Xəyalpərəstlər şəhəri" adlandırılan NEOM şəhər həyatını yenidən formalaşdırmağı, innovasiya, dayanıqlılıq və texnologiya üçün qlobal bir mərkəz yaratmağı hədəfləyir. NEOM-un ilk hissəsinin 2025-ci ilə qədər tamamlanması və ənənəvi investisiyalardan uzaq, tamamilə ekoloji və innovativ enerji mənbələri ilə işləyən şəhər olması nəzərdə tutulur. Yeni layihənin sərmayəçilərə 500 milyard dollardan çox gəlir gətirəcəyi barədə fikirlər səslənir.

Съемочная группа “Diaspor TV” встретилась с нашей соотечественницей Севиндж Гурбановой, живущей в городе Эр-Рияд и участвующей в мегапроекте NEOM Саудовской Аравии. Oна поделилась мнением о сути этого гигантского проекта и сказала, что испытывает чувство гордости от участия в таком большом развитии. Наша соотечественница отметила, что проект NEOM является очень важным не только с точки зрения технологии и инфраструктуры, но и изменения образа жизни людей.
Севиндж Гурбанова вот уже 2 года живет в Королевстве Саудовская Аравия. С 2021 года участвует в проекте NEOM в качестве специалиста. Наша соотечественница, ранее работавшая в Дубае в портовой отрасли, прежде осуществляла деятельность в нефтегазовом секторе в Азербайджане.
NEOM – высокотехнологичный умный городской проект, который планировала осуществить Саудовская Аравия. Цель NEOM, именуемого  "Городом мечтателей", заключается в реформации городской жизни,  создании глобального центра для инноваций, устойчивости и технологий. До 2025 года планируется завершить первую часть NEOM и создать город, далекий от традиционных инвестиций, полностью работающий на экологических и инновационных источниках энергии. Говорят, что новый проект принесет инвесторам прибыль в размере более 500 миллиардов долларов.