Danimarkada Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib
Kopenhagen şəhərində Danimarkada yaşayan azərbaycanlılarla görüş keçirilib. Görüş Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən Vətən oğullarının əziz xatirəsinin yad olunması ilə başlayıb.
Danimarka-Azərbaycan “Vətən” Cəmiyyətinin sədri Mehriban Əliyeva Sadiqi bu ölkədəki Azərbaycan icmasının, eləcə də rəhbəri olduğu “Vətən” Cəmiyyətinin fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib, görülən işlər barədə videomaterialı iştirakçılara təqdim edib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov görüşdə ölkəmizin diaspor siyasətindən danışıb, Ümummilli Liderin əsasını qoyduğu bu siyasəti Prezident İlham Əliyevin uğurla davam etdirdiyini, xaricdə yaşayan hər bir azərbaycanlının dövlətimizin diqqətində olduğunu nəzərə çatdırıb. Görüşdə komitənin fəaliyyəti, xaricdəki Azərbaycan Evləri, Koordinasiya Şuraları, həftəsonu məktəbləri, həyata keçirilən çoxsaylı layihələr barədə geniş təqdimat keçirilib.
Azərbaycanın Norveç, İsveç, Finlandiya və Danimarkadakı səfirliyinin birinci katibi Əsgər Nağıyev çıxışında icma görüşünün diasporun şəbəkələşməsində və Azərbaycanla əlaqələrin daha da intensivləşməsində əhəmiyyətini qeyd edib.
Kopenhagen Universitetinin nevrologiya üzrə professoru, Beynəlxalq Başağrısı Cəmiyyətinin rəhbəri, İnsan Miqreni Araşdırma Birliyinin direktoru prof. dr. Məsud Aşina Danimarka soydaşlarımızın Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə imicinin formalaşmasında və mənafelərinin müdafiə olunmasında roluna diqqət çəkib. Görüşdə Türkiyənin Danimarkadakı səfirliyinin baş katibi Özgür Kafadar iştirak edib.
İcma üzvləri Danimarkada ilk dəfə geniş tərkibdə belə görüşün keçirilməsini, müxtəlif istiqamətlərdə fikir mübadiləsinin aparılmasını yüksək qiymətləndirib, bundan sonra da diaspor siyasətinə öz töhfələrini verəcəklərini dilə gətiriblər. Sonda Skandinaviya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının toplantısı keçirilib və Məsud Aşina Skandinaviya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Danimarka üzrə koordinatoru seçilib.
İcma görüşü Danimarka-Azərbaycan Vətən Cəmiyyəti İdarə Heyətinin sədr müavini Amid Hüseynov və cəmiyyətin üzvü Leyla Qasımovanın moderatorluğu ilə baş tutub.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin xaricdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan icmalarına, soydaşlarımıza daim diqqət və qayğı göstərilməsi siyasətinə uyğun olaraq Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi müxtəlif ölkələrdə yaşayan azərbaycanlılarla sistemli şəkildə görüşlər təşkil edir, soydaşlarımızın təklif və problemlərini dinləyir, dünya azərbaycanlılarının vahid şəbəkəsinin yaradılması istiqamətində zəruri addımlar atır.

В Дании состоялась встреча с азербайджанской общиной
В Копенгагене состоялась встреча с проживающей в Дании азербайджанской общиной. Встреча началась с исполнения государственного гимна Азербайджана и почтения светлой памяти сынов Родины, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
Председатель Датско-азербайджанского общества “Ветен” Мехрибан Алиева Садиги подробно рассказала о деятельности азербайджанской общины в этой стране, а также возглавляемого ею Общества “Ветен”, представила участникам видеоматериал о проделанной работе.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов говорил на встрече о диаспорской политике нашей страны, успешном продолжении Президентом Ильхамом Алиевым этой политики, основа которой была заложена общенациональным лидером, отметил, что каждый азербайджанец, проживающий за рубежом, находится в центре внимания нашего государства. На мероприятии состоялась широкая презентация, посвященная деятельности комитета, домам Азербайджана, координационным советам, воскресным школам за рубежом, реализованным многочисленным проектам.
Первый секретарь посольства Азербайджана в Норвегии, Швеции, Финляндии и Дании Аскер Нагиев отметил значение встречи с общиной в сетевом взаимодействии диаспоры и дальнейшей интенсификации связей с Азербайджаном.
Профессор Копенгагенского университета по неврологии, руководитель Международного общества головной боли, директор Ассоциации исследования мигрени д-р Масуд Ашина констатировал роль наших соотечественников в Дании в формировании имиджа Азербайджана на международной арене и защите его интересов. Во встрече принял участие первый секретарь посольства Турции в Дании Озгур Кафадар.
Члены общины высоко оценили проведение впервые такого мероприятия в расширенном составе и обмена мнениями в различных направлениях, довели до внимания, что и впредь будут вносить вклад в диаспорскую политику. В заключение состоялось заседание Координационного совета скандинавских азербайджанцев, Масуд Ашина избран координатором Координационного совета скандинавских азербайджанцев по Дании.
Встреча с общиной была проведена под модераторством заместителя председателя правления Датско-азербайджанского общества “Ветен” Амида Гусейнова и члена общества Лейлы Гасымовой.
Отметим, что в соответствии с политикой Президента Ильхама Алиева, направленной на проявление постоянного внимания и заботы о наших соотечественниках и азербайджанских общинах, осуществляющих деятельность за рубежом, Государственный комитет по работе с диаспорой организует регулярные встречи с азербайджанцами, проживающими в различных странах, выслушивает предложения и проблемы соотечественников, предпринимает необходимые действия в сфере создания единой сети азербайджанцев мира.