Danimarkada Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib
Kopenhagen şəhərində Danimarkada yaşayan azərbaycanlılarla görüş keçirilib. Görüş Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən Vətən oğullarının əziz xatirəsinin yad olunması ilə başlayıb.
Danimarka-Azərbaycan “Vətən” Cəmiyyətinin sədri Mehriban Əliyeva Sadiqi bu ölkədəki Azərbaycan icmasının, eləcə də rəhbəri olduğu “Vətən” Cəmiyyətinin fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib, görülən işlər barədə videomaterialı iştirakçılara təqdim edib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov görüşdə ölkəmizin diaspor siyasətindən danışıb, Ümummilli Liderin əsasını qoyduğu bu siyasəti Prezident İlham Əliyevin uğurla davam etdirdiyini, xaricdə yaşayan hər bir azərbaycanlının dövlətimizin diqqətində olduğunu nəzərə çatdırıb. Görüşdə komitənin fəaliyyəti, xaricdəki Azərbaycan Evləri, Koordinasiya Şuraları, həftəsonu məktəbləri, həyata keçirilən çoxsaylı layihələr barədə geniş təqdimat keçirilib.
Azərbaycanın Norveç, İsveç, Finlandiya və Danimarkadakı səfirliyinin birinci katibi Əsgər Nağıyev çıxışında icma görüşünün diasporun şəbəkələşməsində və Azərbaycanla əlaqələrin daha da intensivləşməsində əhəmiyyətini qeyd edib.
Kopenhagen Universitetinin nevrologiya üzrə professoru, Beynəlxalq Başağrısı Cəmiyyətinin rəhbəri, İnsan Miqreni Araşdırma Birliyinin direktoru prof. dr. Məsud Aşina Danimarka soydaşlarımızın Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə imicinin formalaşmasında və mənafelərinin müdafiə olunmasında roluna diqqət çəkib. Görüşdə Türkiyənin Danimarkadakı səfirliyinin baş katibi Özgür Kafadar iştirak edib.
İcma üzvləri Danimarkada ilk dəfə geniş tərkibdə belə görüşün keçirilməsini, müxtəlif istiqamətlərdə fikir mübadiləsinin aparılmasını yüksək qiymətləndirib, bundan sonra da diaspor siyasətinə öz töhfələrini verəcəklərini dilə gətiriblər. Sonda Skandinaviya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının toplantısı keçirilib və Məsud Aşina Skandinaviya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Danimarka üzrə koordinatoru seçilib.
İcma görüşü Danimarka-Azərbaycan Vətən Cəmiyyəti İdarə Heyətinin sədr müavini Amid Hüseynov və cəmiyyətin üzvü Leyla Qasımovanın moderatorluğu ilə baş tutub.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin xaricdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan icmalarına, soydaşlarımıza daim diqqət və qayğı göstərilməsi siyasətinə uyğun olaraq Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi müxtəlif ölkələrdə yaşayan azərbaycanlılarla sistemli şəkildə görüşlər təşkil edir, soydaşlarımızın təklif və problemlərini dinləyir, dünya azərbaycanlılarının vahid şəbəkəsinin yaradılması istiqamətində zəruri addımlar atır.

Denmark hosted the meeting with Azerbaijani community
The meeting with Azerbaijani community living in Denmark, was held in Copenhagen. The meeting began with the National Anthem of Azerbaijan continued with a minute’s silence, as a mark of respect to the dear memory of martyrs, who died for the territorial integrity of our country.
Mehriban Aliyeva Sadighi, Chairman of the Denmark-Azerbaijan "Vatan" Society gave detailed information about the activities of Azerbaijani community, as well Denmark-Azerbaijan "Vatan" Society. The video depicting the implemented work by the Society was displayed.
Fuad Muradov, the Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, spoke about the diaspora policy of the state of Azerbaijan, emphasized that the President Ilham Aliyev has successfully continued this policy, which was founded by the National Leader Heydar Aliyev. He noted the state of Azerbaijan pays special attention to the Azerbaijanis living abroad. At the meeting, it was given detailed information about the activity of the Committee, Azerbaijan Houses abroad, Coordination councils, weekend Azerbaijani schools, implemented large-scale projects of the Committee.
Asgar Naghiyev, the first secretary of the embassy of Azerbaijan in Norway, Sweden, Finland and Denmark mentioned in his speech the importance of the community meeting in the networking of the diaspora and in further intensifying ties with Azerbaijan.
Professor of Neurology at the University of Copenhagen, Head of the International Headache Society, Director of the Human Migraine Research Unit, professor Dr. Mesud Ashina drew attention our compatriots’ role in protecting their interests in the international area.
Ozgur Kafadar, the secretary general of Turkey's embassy in Denmark, also attended at the meeting.
The members of the community highly appreciated the holding of such a large-scale meeting for the first time in Denmark, the exchange of ideas in various areas and expressed their intention to continue contributing to diaspora policy.
At the end, the meeting of the Scandinavian Azerbaijani Coordination Council was held, Mesud Ashina was elected coordinator of Denmark.
The community meeting took place with the moderation of Amid Huseynov, the deputy chairman of the Denmark-Azerbaijan “Vatan” Society, and Leyla Gasimova, a member of the society.
It is noteworthy that in accordance with President Ilham Aliyev's policy of constant attention and care for Azerbaijani communities and compatriots abroad, the State Committee for Work with Diaspora systematically organizes meetings with Azerbaijanis living in various countries, listens to the proposals and problems of our compatriots, and takes necessary steps towards the creation of a unified network of world Azerbaijanis.