“Bir nar çubuğunu basdırdıq yerə” – Praqa Azərbaycan Evində ilk tədbir baş tutub
Çexiyanın paytaxtı Praqa şəhərində yeni açılan Azərbaycan Evində ilk tədbir baş tutub. Belə ki, Azərbaycan Evində Xalq şairi Nəbi Xəzrinin 100 illiyinə həsr olunan rəsm sərgisinin açılıb.
Açılış mərasimində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, Azərbaycanın Çexiyadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Adış Məmmədov, Çexiyanın Xarici İşlər Nazirliyinin nümayəndəsi, bu ölkənin Azərbaycandakı keçmiş səfiri Milan Ekert, Qazaxıstanın Çexiyadakı səfiri Bakit Düsenbayev, ölkədəki Azərbaycan icmasının və yerli ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak edib.
Şərqi Avropa Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Çexiya üzrə koordinatoru, “Natəvan Cəmiyyəti”nin təsisçisi və Praqa Azərbaycan Evinin rəhbəri Leyla Begim Cəfərova sərgi barədə ətraflı məlumat verib və nəzərə çatdırıb ki, Nəbi Xəzrinin “Bir nar çubuğunu basdırdıq yerə” misrasından ilham alaraq belə bir sərginin təşkilinə qərar veriblər.
Sərgidə azərbaycanlı rəssamların əsərləri nümayiş olunub və dərin fəlsəfi məna daşıyan əsərlər iştirakçılarda böyük maraq doğurub.
Qeyd edək ki, Praqada Azərbaycan Evi bu il noyabrın 6-da açılıb. Artıq 18 ölkədə Azərbaycan Evləri fəaliyyət göstərir. Təhlillər göstərir ki, Azərbaycan Evləri həqiqətlərimizin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında, ölkəmizlə bağlı dezinformasiyaların qarşısının alınmasında, soydaşlarımızın tarix və mədəniyyətimizi, ana dilimizi öyrənmələrində, eləcə də diasporla yerli cəmiyyətlərin əlaqələrinin intensivləşməsində xüsusi rola malikdir.

“Посадили гранатовое дерево” – в Доме Азербайджана в Праге состоялось первое мероприятие
В недавно открытом в столице Чехии Праге Доме Азербайджана состоялось первое мероприятие. Так, здесь открылась художественная выставка, посвященная 100-летию народного поэта Наби Хазри.
В церемонии открытия приняли участие председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов, чрезвычайный и полномочный посол Азербайджана в Чешской Республике Адыш Мамедов, представитель Министерства иностранных дел Чехии, бывший посол этой страны в Азербайджане Милан Экерт, посол Казахстана в Чешской Республике Бакыт Дюсенбаев, представители азербайджанской общины в стране и местной общественности.
Координатор Координационного совета азербайджанцев Восточной Европы по Чехии, учредитель Общества “Натаван” и руководитель Дома Азербайджана в Праге Лейла Бегим Джафарова подробно рассказала о выставке и отметила, что вдохновение, полученное от наследия Наби Хазри “Посадили гранатовое дерево”, побудило принять решение об организации такой выставки.
Здесь представлены произведения азербайджанских художников, работы, носящие глубокий философский смысл, вызвали большой интерес у участников.
Отметим, что Дом Азербайджана в Праге был открыт 6 ноября этого года. Дома Азербайджана функционируют уже в 18 странах. Анализ показывает, что они играют особую роль в доведении до мировой общественности наших реалий, пресечении дезинформации, связанной с нашей страной, изучении соотечественниками своей истории и культуры, родного языка, а также интенсификации связей между диаспорой и местными обществами.