Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və Kanadanın Kalqari şəhərində fəaliyyət göstərən Alberta Azərbaycan Mədəniyyəti Cəmiyyətinin üzvü Pərvin Abdullayevanın təşkilatçılığı ilə Azərbaycan filmi "Banu" Kalqari Avropa Film Festivalında nümayiş olunub.
Festivalda “Banu” filminin nümayişi  Zəfər və Dövlət Bayrağı günlərinə təsadüf edib.
Rejissoru Təhminə Rafaellanın olduğu, Əməkdar artist Mələk Abbaszadə, Zaur Şəfiyev, Kəbirə Həşimli, Cəfər Həsən və digərlərinin rol aldığı bu ekran əsərində hadisələr 44 günlük Vətən müharibəsi fonunda baş verir.
Pərvin Abdullayeva filmin nümayişində çıxış edərək festivalın təşkilatçılarına, Kalqari Konsulluq Korpusuna və göstərilən dəstəyə görə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinə dərin təşəkkürünü bildirib.
Qeyd edək ki, artıq 13 ildir keçirilən bu festivalda müxtəlif ölkələrə məxsus tarixi və mədəni filmlər göstərilir.

“Бану” показан на Европейском кинофестивале в Калгари
19 ноября, 2024Член Азербайджанской культурного общества Альберты, функционирующего в канадском городе Калгари, Парвин Абдуллаева организовала при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой показ азербайджанского фильма "Бану" на Европейском кинофестивале в Калгари.
Демонстрация картины “Бану” на фестивале совпала с днями Победы и государственного флага.
События в экранном произведении режиссера Тахмины Рафаэллы, в котором снялись заслуженная артистка Мелек Аббасзаде, Заур, Шафиев, Кабира Гашимли, Джафар Гасан и другие, происходят на фоне 44-дневной Отечественной войны.
Парвин Абдуллаева, выступая на показе фильма, поблагодарила организаторов фестиваля, Консульский корпус Калгари, выразила Государственному комитету по работе с диаспорой глубокую признательность за оказанную поддержку.
Отметим, что на фестивале, который проводится уже 13 лет, демонстрируются исторические и культурные фильмы различных стран.