Berlində Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının 90 illiyi qeyd olunub
Almaniyanın Berlin şəhərində Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının yaranmasının 90 illiyi qeyd olunub. Yubley münasibəti ilə Berlindəki Mədəniyyət Mərkəzində klassik Azərbaycan musiqilərinin səsləndirildiyi gecə keçirilib.
Gecədə elm və mədəniyyət xadimləri, Almaniyada yaşayan Azərbaycan, türk və digər icmaların üzvləri, media nümayəndələri iştirak edib.
Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri Firəngiz Əlizadə dahi Üzeyir Hacıbəylinin Azərbaycan musiqisinin inkişafındakı xidmətlərinin bariz nümunəsi olan Bəstəkarlar İttifaqının ötən 90 ildə uğurlu inkişaf yolu keçdiyini söyləyib. Məhz bu səbəbdən qurumun yubileyinin ölkəmizdə və xaricdə böyük təntənə ilə qeyd edildiyini bildirib.
Tədbir konsert proqramı ilə davam edib.
Xalq artisti Fəxrəddin Kərimovun bədii rəhbərliyi ilə Qara Qarayev adına Azərbaycan Dövlət Kamera Orkestrinin, Əməkdar artist, Prezident mükafatçısı İnarə Babayevanın ifalarında Azərbaycan klassik musiqisinin banisi Üzeyir Hacıbəyovun, Fikrət Əmirovun, Qara Qarayevin, Asəf Zeynallının, Musa Mirzəyevin və Firəngiz Əlizadənin əsərləri səsləndirilib.

B Берлине отмечено 90-летие Союза композиторов Азербайджана
31 октября, 2024B столице Германии Берлине отмечено 90-летие создания Союза композиторов Азербайджана. По случаю юбилея в Культурном центре в Берлине состоялся вечер, на котором прозвучала азербайджанская классическая музыка.
В вечере приняли участие деятели науки и культуры, проживающие в Германии члены азербайджанской, турецкой и других общин, представители медиа.
Председатель Союза композиторов Азербайджана Франгиз Ализаде рассказала об успешном пути, пройденном за 90 лет Союзом композиторов, являющимся наглядным примером заслуг великого Узеира Гаджибейли в развитии азербайджанской музыки. Именно поэтому юбилей структуры торжественно отмечается в стране и за рубежом.
Мероприятие было продолжено концертной программой.
В исполнении Азербайджанского государственного камерного оркестра имени Кара Караева под управлением народного артиста Фахреддина Керимова и заслуженной артистки, президентского стипендиата Инары Бабаевой прозвучали произведения основоположника азербайджанской классической музыки Узеира Гаджибекова, Фикрета Амирова, Кара Караева, Асефа Зейналлы, Мусы Мирзоева и Франгиз Ализаде.