Azərbaycanlı xanım Koreya Respublikasının Prezidenti ilə videoçarxda çəkilib
17 sentyabr, 2024Koreya Respublikasında yaşayan soydaşımız Rahil Əhmədova və övladı həmin ölkənin Prezidenti Yoon Suk-yeol və xanımı Kim Keon Hee ilə birlikdə Çusok (Məhsul) bayramına həsr olunmuş təbrik videosunda iştirak edib.
Prezident Sarayında çəkilən 4 dəqiqəlik bayram təbriki videosunda Prezident Yoon Suk Yeol və birinci xanım Kim Keon Hee Koreya xalqına firavan və bolluqla dolu bir Çusok bayramı arzulayıblar.
Prezidentin videotəbrikində müxtəlif ölkələrdən 12 çoxmədəniyyətli ailənin 3-11 yaşlı övladları iştirak edib. Bu ailələr arasında Koreya Gender Bərabərliyi və Ailə Nazirliyinin Çoxmədəniyyətli Ailələr Komitəsinin üzvü və Ədliyyə Nazirliyinin Sosial İnteqrasiya İmmiqrantlar Mentor Qrupunun üzvü olan Rahil Əhmədova, onun 3 yaşlı qızı Li Arin və həyat yoldaşı da olub.
Çəkiliş zamanı Koreya Respublikasının Prezidenti və xanımı soydaşımız Rahil Əhmədova, onun qızı və həyat yoldaşı ilə səmimi söhbət edərək, onları Çusok bayramı münasibətilə təbrik edib və uğurlar arzulayıblar.
Qeyd edək ki, Rahil Əhmədova Koreyadakı Azərbaycan icmasının fəal üzvü, Seul şəhərinin fəxri vətəndaşı və “Korever” şirkətinin baş icraçı direktorudur. O, 2008-ci ildə Koreya Dövlət Təqaüd Proqramı vasitəsilə Cənubi Koreyaya gəlib və 2013-cü ildə Kyunqpuk Dövlət Universitetində biznesin idarə edilməsi ixtisası üzrə magistr təhsilini başa vurub. Cənubi Koreyada multikulturalizm və əcnəbi sakinlərin inteqrasiyasına dəstək sahəsində göstərdiyi xidmətlərə görə 2023-cü ildə Seul şəhərinin fəxri vətəndaşı adına, eləcə də Koreya Gender Bərabərliyi və Ailə Nazirliyinin mükafatına layiq görülüb.
Çusok bayramı Koreyada hər il sentyabr və ya oktyabr aylarında qeyd olunur. Bu bayram məhsuldarlıq, firavanlıq və ailə birliyinin simvolu kimi qəbul edilir.

Наша соотечественница снялась в видеоролике с Президентом Республики Корея
Наша соотечественница Рахиль Ахмедова, проживающая в Республике Корея, и ее дочь приняли участие в поздравительном видео совместно с Президентом этой страны Юн Сок Ёлем и его супругой Ким Кон Хи по случаю праздника Чусок (сбора урожая).
В 4-минутном видео с праздничным поздравлением, снятом в Президентском дворце, Президент Юн Сок Ёль и первая леди Ким Кон Хи пожелали корейскому народу праздника Чусок, полного благополучия и изобилия.
В видеопоздравлении президента приняли участие дети 3-11 лет 12 мультикультурных семей из различных стран. B их числе находились также член Комитета мультикультурных семей Министерства по вопросам гендерного равенства и семей Кореи и член менторской группы иммигрантов по социальной интеграции Министерства юстиции Рахиль Ахмедова, ее трехлетняя дочь Ли Арин и супруг.
Во время съемок Президент Республики Корея и его супруга тепло побеседовали с нашей соотечественницей Рахиль Ахмедовой, ее дочерью и супругом, поздравили их с праздником Чусок и пожелали успехов.
Отметим, что Рахиль Ахмедова является активным членом азербайджанской общины в Корее, почетным гражданином города Сеул и генеральным исполнительным директором компании “Korever”. Она приехала в Южную Корею в 2008 году по Корейской государственной стипендиальной программе, а в 2013 году окончила магистратуру Государственного университета Кёнбук по специальности «Управление бизнесом». За заслуги в области мультикультурализма и поддержки интеграции иностранных жителей в Южной Корее в 2023 году была удостоена звания почетного гражданина города Сеул, а также премии Министерства по вопросам гендерного равенства и семей.
Праздник Чусок ежегодно отмечается в Корее в сентябре или октябре. Он воспринимается как символ плодородия, благополучия и единства семьи.