Azərbaycanlı alim Beynəlxalq Konfutsiçilik Assosiasiyasının 7-ci Şurasının üzvü seçilib
Pekində Çin filosofu Konfutsinin anadan olmasının 2575 illiyinə həsr edilmiş beynəlxalq konfrans və Beynəlxalq Konfutsiçilik Assosiasiyasının (BKA) 7-ci qurultayı keçirilib.
Konfransa 110 ölkədən 800-ə yaxın sinoloq-alim qatılıb. Pekin Xarici Dillər Universitetinin Asiya fakültəsinin Azərbaycan dili kafedrasının müdiri, Xəzər Universiteti Çin Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aqşin Əliyev Beynəlxalq Konfutsiçilik Assosiasiyasının 7-ci Şurasının ilk azərbaycanlı üzvü seçilib.
Qeyd edək ki, 1994-cü ildə yaradılan BKA özündə dünyanın 80 ölkəsindən filosofları, dilçiləri, tərcüməçiləri və ədəbiyyatşünasları birləşdirir.

Aзербайджанский ученый избран членом 7-го Совета Международной конфуцианской ассоциации
18 ноября, 2024В Пекине состоялись международная конференция, посвященная 2575-летию со дня рождения китайского философа Конфуция и 7-й съезд Международной конфуцианской ассоциациа (МКА).
В конференции приняли участие около 800 ученых-синологов из 110 стран. Заведующий кафедрой азербайджанского языка азиатского факультета Пекинского университета иностранных языков, директор Центра по изучению Китая в Университете «Хазар», доктор философии по филологии Агшин Алиев был избран первым азербайджанцем – членом 7-го Совета Международной конфуцианской ассоциации.
Отметим, что МКА, созданная в 1994 году, объединяет философов, лингвистов, переводчиков и литературоведов из 80 стран мира.