Azərbaycanlı opera sənətçisi Avropa səhnələrində
11 fevral, 2025İtaliyanın “Opera 2001” təşkilatı İspaniya və Fransanın müxtəlif şəhərlərində Cüzeppe Verdinin “İl Trovatore” (“Trubadur”) operasını səhnələşdirir. Martın 2-dək nümayiş olunacaq operada soydaşımız Çinarə Şirin mezzo-soprano səsli qaraçı Azuçena rolunda çıxış edir. Soydaşımızın çıxışı tamaşaçılar tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanır.
Qeyd edək ki, İtaliyada yaşayan opera sənətçisi Çinarə Şirin Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə həyata keçirilən bir sıra layihələrin iştirakçısıdır. Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının İdarə Heyətinin üzvü, Almaniyada yaşayan pianoçu Səbinə Məmmədovanın təşkilatçılığı ötən il martın 3-də Milanda baş tutan “Musiqi sərhəd tanımır” adlı konsert proqramı da belə layihələrdəndir.

Aзербайджанская оперная певица на европейских сценах
Итальянская организация “Opera 2001” ставит на различных сценах Испании и Франции оперу Джузеппе Верди “İl Trovatore” (“Tрубадур”). В опере, которая будет демонстрироваться до 2 марта, наша соотечественница Чинара Ширин выступает в роли цыганки Азучены с голосом меццо-сопрано. Выступление нашей соотечественницы встречает большое одобрение зрителей.
Отметим, что оперная певица Чинара Ширин, живущая в Италии, является участницей ряда проектов, реализованных при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой. Один из таких проектов – концертная программа под названием “Mузыка не знает границ”, организованная 3 марта минувшего года в Милане членом правления Альянса азербайджанцев Германии пианисткой Сабиной Мамедовой, живущей в Германии.