Azərbaycanlı opera sənətçisi Avropa səhnələrində
11 fevral, 2025İtaliyanın “Opera 2001” təşkilatı İspaniya və Fransanın müxtəlif şəhərlərində Cüzeppe Verdinin “İl Trovatore” (“Trubadur”) operasını səhnələşdirir. Martın 2-dək nümayiş olunacaq operada soydaşımız Çinarə Şirin mezzo-soprano səsli qaraçı Azuçena rolunda çıxış edir. Soydaşımızın çıxışı tamaşaçılar tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanır.
Qeyd edək ki, İtaliyada yaşayan opera sənətçisi Çinarə Şirin Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə həyata keçirilən bir sıra layihələrin iştirakçısıdır. Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının İdarə Heyətinin üzvü, Almaniyada yaşayan pianoçu Səbinə Məmmədovanın təşkilatçılığı ötən il martın 3-də Milanda baş tutan “Musiqi sərhəd tanımır” adlı konsert proqramı da belə layihələrdəndir.

Azerbaijani opera singer on European stages
The organization “Opera 2001” in Italy staged the opera Giuseppe Verdi's opera "Il Trovatore" ("The Troubadour") in the various cities of Spain and France. Chinara Shirin performs the role of gypsy Azucena in the opera, which will run until March 2. Our compatriot’s performance arouses a great interest of audience.
It should be noted that Chinara Shirin living in Italy is a participant of a number of projects implemented with the support of the State Committee on Work with Diaspora. One such project was the "Music Knows No Borders" concert program, organized by Sabina Mammadova, a member of the Board of the Alliance of Azerbaijanis in Germany and a pianist. The program was presented on March 3 of last year in Milan.