Azərbaycan musiqisi Norveçdə səsləndirilib
Norveç Televiziya və Radio Simfonik Orkestrinin zalında Azərbaycan musiqisinə həsr olunmuş kamera konserti keçirilib.
Konsert soydaşımız, skripka ifaçısı Narın Musayeva Folgerö və onun musiqiçi həmkarlarının  təşkilatçılığı ilə baş tutub. Norveçdə yaşayan Narın Musayeva Folgerö Sumqayıt şəhərində doğulub. Bir çox yerli və beynəlxalq səviyyəli müsabiqə və festivallarda iştirak edib, müxtəlif mükafatlara layiq görülüb. 10 ildən çoxdur ki Norveç Televiziya və Radiosunun simfonik orkestrinin skripkaçısıdır.
Narın Musayeva Folgerö və həmkarlarının ifası ənənəvi kamera konserti silsiləsindən olsa da, çalınan əsərlər Norveç dinləyicisi üçün yenilik olub.
Azərbaycan musiqisinə həsr olunmuş konsertdə Ü.Hacıbəylinin “Arazbarı”, “Aşıqsayağı”, Q.Qarayevin simli kvarteti, skripka və fortepiano üçün sonatası, “İldırımlı yollarla” baletindən miniatürləri, “Don Kixot” simfonik qravürlərindən “Səyahət”, F.Əmirovun “Muğam-Poema”, “Məhəbbət rəqsi”, həmçinin “Bayatı-Şiraz” muğamının solo skripka üçün işləməsi  səsləndirilib. Adı çəkilən muğamı solo skripka üçün Mirhəşim Həşimov və Azad Əliyev işləyib.
Yerli sakinlərlə yanaşı qonşu ölkələrdən dinləyicilərin də iştirak etdiyi konsert çox böyük maraq və rəğbətlə qarşılanıb.

Азербайджанская музыка звучит в Норвегии
В зале Симфонического оркестра Норвежского телевидения и радио состоялся камерный концерт, посвященный азербайджанской музыке.
Концерт был организован нашей соотечественницей, скрипачкой Нарын Мусаевой-Фольгерё и ее коллегами. Нарын Мусаева-Фольгерё, проживающая в Норвегии, родилась в Сумгайыте. Она участвовала во многих конкурсах и фестивалях местного и международного уровня, была удостоена различных наград. Более 10 лет является скрипачкой Симфонического оркестра Норвежского телевидения и радио.
Хотя выступление Нарин Мусаевой-Фольгерё и ее коллег явилось частью традиционной серии камерных концертов, тем не менее, прозвучавшие произведения были новыми для норвежского слушателя.
На концерте, посвященном азербайджанской музыке, прозвучали «Аразбары», «Ашыг Саягы» У. Гаджибейли, соната для струнного квартета, скрипки и фортепиано, миниатюры из балета «Тропою грома», гравюра «Путешествие» из симфонического цикла «Дон Кихот» К.Караева, «Мугам-поэма», «Танец любви» Фикрета Амирова, а также мугам «Баяты-Шираз» в обработке для скрипки соло Миргашима Гашимова и Азада Алиева.
Концерт, на котором, наряду с местными жителями, присутствовали также слушатели из соседних стран, был встречен с огромным интересом и одобрением.