Almaniyada Azərbaycan musiqisinə həsr olunmuş konsert keçirilib
Almaniyanın Mönhenqladbax şəhərində Azərbaycan musiqisinə həsr edilmiş iki hissəli konsert keçirilib. Konsert Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının solisti, tanınmış vokal ifaçısı Vüsalə Cabirin təşəbbüsü ilə gerçəkləşən “Multikultural nostalji axşamı” adlı layihə çərçivəsində təşkil olunub.
“Multikultural nostalji axşamı” layihəsi artıq bir neçə ildir davam edir. Layihənin məqsədi müxtəlif xalqları musiqi vasitəsilə birləşdirmək, Azərbaycan musiqisini beynəlxalq səviyyədə tanıtmaq və yaymaqdır.
Konsertin birinci hissəsində “Könül Dostları” xor qrupu Üzeyir Hacıbəylinin “Leyli və Məcnun” operasından “Şəbu-Hicran” xor səhnəsini, Qulu Əsgərovun “Gəlmədin yar” romansını, “Bu qala daşlı qala” xalq mahnısını və müxtəlif türk xalq musiqilərini ifa edib.
İkinci hissədə, Vüsalə Cabir pianoçu Səbinə Məmmədova və “Qala” qrupunun müşayiəti ilə Fikrət Əmirov, Səid Rüstəmov, alman bəstəkar Teo Makeben və italyan bəstəkar Vinçenzo Di Kiaranın əsərlərini səsləndirib. Musiqi nömrələri müxtəlif dillərdə və janrlarda təqdim olunub və böyük maraqla qarşılanıb.
Konsertdə Almaniya, Fransa və Niderlanddan olan azərbaycanlı diaspor nümayəndələri ilə yanaşı, Azərbaycana dost münasibət bəsləyən xalqların nümayəndələri də iştirak edib. “Ana Vətən” Avropa Azərbaycanlı Qadınlar Birliyinin sədri Mayisə Ağamirzəyeva çıxışında Vüsalə Cabirin Azərbaycan musiqisinin Avropada təbliğindəki əvəzsiz xidmətlərini yüksək qiymətləndirib və ona fəxri fərman təqdim edib.
Hal-hazırda Almaniyada fəaliyyətini davam etdirən Vüsalə Cabir "Könül Dostları" Mədəniyyət Dərnəyində xor rəhbəri, səs müəllimi və solist kimi çalışır. O, 2005-ci ildə "Muğam" Televiziya Müsabiqəsinin laureatı olaraq tanınıb.

Germany hosted the concert dedicated to the Azerbaijani music
Concert dedicated to the Azerbaijani music was held in Monchengladbach, Germany. The concert was organized as part of the "Multicultural Nostalgia Evening" project, initiated by Vusala Jabir, a well-known vocalist, a soloist of the Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theatre.
The "Multicultural nostalgia evening" project has been ongoing for several years now. The aim of the project is to unite different nations through music, promote Azerbaijani music internationally, and spread it worldwide.
In the first part of the concert, "Konul Dostlari" choir group performed the "Shabu-Hicran" choir scene from Uzeyir Hajibeyli's opera “Leyli and Majnun”, Qulu Asgarov's romance “Gəlmədin yar”, the folk song “Bu qala daşlı qala”, and various Turkish folk music pieces.
In the second part of the concert, Vusala Jabir with the accompaniment of pianist Sabina Mammadova and the "Gala" group, performed the works by Fikrat Amirov, Said Rustamov, German composer Theo Macbeth and Italian composer Vincenzo Di Chiara. The pieces of music were presented in various languages and genres and was met with great interest.
The event was attended by Azerbaijani diasporas from Germany, France, the Netherlands, as well as the representatives of other peoples who have friendly attitude to Azerbaijan. In her speech, Mayisa Aghamirzayeva, chairwoman of the “Ana Vatan” European Azerbaijani Women's Union, highly appreciated Vusala Jabir's invaluable services in promoting Azerbaijani music in Europe and presented her with an Honorary Certificate.
Currently continuing her activities in Germany, Vusala Jabir works as a choir director, voice teacher, and soloist at the "Konul Dostlari" Cultural Association. She became known as a laureate of the Mugham Competition in 2005.