Praqada Xocalıya həsr olunmuş flaş-mob keçirilib
Xocalı soyqırımının 32-ci ildönümü ilə əlaqədar Çexiyanın paytaxtı Praqanın tarixi “Qədim Şəhər” (Staroměstské Náměstí) meydanında məlumat xarakterli flaş-mob keçirilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Şərqi Avropa ölkələrində yaşayan azərbaycanlıların Koordinasiya Şurasının Çexiya üzrə koordinatoru Fərid Əmirəliyevin təşkilatçılığı ilə Xocalı həqiqətlərini daha çox insana çatdırmaq məqsədilə meydanda sərgi çadırı qurulub.
Sərgi çadırında iri informativ plakatlar və kitablar yerləşdirilib. Bundan əlavə, Xocalı soyqırımına dair müxtəlif dillərdə nəşr olunmuş məlumatların, faktların və şəkillərin yer aldığı flayer və bukletlər yerli sakinlərə paylanıb. Yerli sakinlərin diqqətini çəkmək məqsədilə meydanda qırmızı şamlarla “Justice for Khojaly” yazılıb. “Justice for Khojaly” yazısı ilə maraqlanan şəhər sakinlərinə ingilis və çex dillərində Xocalı soyqırımı haqqında məlumat verilib, Xocalıda bir gecədə 613 günahsız insanın,o cümlədən azyaşlı uşaqların və körpələrin amansızlıqla qətlə yetirildiyi, bu qətliamı törədənlərin hələ də layiq olduqları cəzanı almadığı bildirilib.
Qeyd edək ki, hər il olduğu kimi bu ildə “Xocalıya Ədalət” təbliğat və təşviqat kampaniyası çərçivəsində diaspor təşkilatları tərəfindən Xocalı həqiqətlərini dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırmaq, erməni işğalçılarının mənfur əməllərini beynəlxalq müstəvidə tanıtmaq məqsədilə müxtəlif səpkili tədbirlər həyata keçirilir.

В Праге проведен флешмоб, посвященный Ходжалы
На исторической площади “Древний город” (Staroměstské Náměstí) столицы Чехии Праги проведен информационный флешмоб, организованный координатором Координационного совета азербайджанцев, проживающих в странах Восточной Европы, по Чехии Фаридом Амиралиевым при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой в связи с 32-й годовщиной Ходжалинского геноцида.
Для доведения ходжалинских событий до большего числа людей на площади была сооружена выставочная палатка.
В выставочной палатке были вывешены большие информационные плакаты, представлены книги. Кроме того, местным жителям розданы изданные на различных языках флаеры и буклеты, содержащие сообщения, факты и фотоснимки, связанные с Ходжалинским геноцидом. Для привлечения внимания местных жителей на площади красными свечами было выложено “Justice for Khojaly”. Жители города, проявившие интерес к надписи “Justice for Khojaly”, проинформированы на английском и чешском языках о Ходжалинском геноциде, отмечено, что в Ходжалы в одну ночь были беспощадно убиты 613 невинных людей, в том числе малолетние дети и младенцы, что зачинщики этой расправы все еще не понесли заслуженного наказания.
Отметим, что в нынешнем году, как всегда, в рамках агитационно-пропагандистской кампании “Справедливость к Xoджалы” диаспоральные организации проводят различные мероприятия в целях доведения до мировой общественности ходжалинских событий, обеспечения признания в международной плоскости грязных деяний армянских захватчиков.