Niderlanddakı icmamız Haaqa şəhərində Ermənistanın hərbi və ekoloji təxribatlarına etiraz edib
Niderland Krallığında fəaliyyət göstərən Azərbaycan icmasının fəal üzvləri Haaqa Ədalət Sarayının önündə dinc aksiyası keçirib.
Niderland-Belçika Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının dəstəyi və “Ana Vətən” Avropa Azərbaycanlı Qadınlar Birliyinin təşkilatçılığı ilə baş tutan aksiya ölkəmizə qarşı 30 il ərzində qəsbkar və təcavüzkar siyasət yürütmüş Ermənistanın dünya ictimaiyyətini yenidən siyasi, hərbi və informasiya yönümlü manipulyasiya kampaniyası üçün alətə çevirmək və Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində təxribatlar törətmək cəhdlərinə etiraz məqsədilə gerçəkləşdirilib.
Aksiya zamanı Azərbaycanın və Türkiyənin bayraqları dalğalandırılıb, musiqiçilərimizin ifasında ölkəmizin Qarabağ bölgəsinə həsr olunmuş muğam parçalaları və mahnılar səsləndirilib.
Niderland ictimaiyyətinin diqqəti “Azərbaycan sülh istəyir, Ermənistan müharibə istəyir”, “Ermənistan sülhü rədd edir, müharibəni seçir”, “Ermənistan, sülh sazişini imzala!”, “Ermənistan faktları təhrif edir, dünya ictimaiyyətini aldadır”, “Azərbaycan torpaqlarında Ermənistan əsgəri olmamalıdır!”, “Ermənistan, hücumu dayandır!”, “Ermənistan, bizim torpaqlarımızın minalandırılmasını dayandır!”, “Ermənilərin minaları dinc sakinləri öldürür!”, “Ermənistan minaları = müharibə cinayətləri!”,  “Azərbaycan ərazilərində ekoloji terrorun törədilməsinə son qoyulsun!”, “Ermənistan İrəvandakı Azərbaycan mədəni irsini məhv edir”, “Azərbaycanın təbii sərvətlərinin talanına son qoyulsun!”, “Ətraf mühitə düzəldilməsi mümkün olmayan ziyanın vurulmasına son qoyulsun!” və sair şüarların əks olunduğu plakatlara cəlb edilib.
Aksiya iştirakçıları beynəlxalq ictimaiyyətdən Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində Ermənistanın hərbi və ekoloji terroruna son qoyulmasını, Azərbaycan vətəndaşlarının Qarabağda təhlükəsizliyinin və insan hüquqlarının təmin edilməsini, Azərbaycan dövlətinin sülh səylərinin dəstəklənməsini tələb ediblər.
Aksiya icma üzvlərinin birlikdə “Qarabağ Azərbaycandır!” şüarını səsləndirməsi ilə yekunlaşıb.
Qeyd edək ki, aksiya zamanı Haaqa sakinlərinə Ermənistanın hərbi və ekoloji cinayətlərini əks etdirən bukletlər paylanılıb. Bukletlərdə Azərbaycan ərazilərində basdırılmış minaların insan həyatını təhdid etdiyi, 2020-ci il müharibəsindən bəri Azərbaycanda mina qurbanlarının sayının 303 nəfərə çatdığı, rəsmi İrəvanın dəqiq mina xəritələrini təhvil verməkdən imtinasının insan hüquqlarını kobudcasına pozduğu, erməni KİV-lərinin azərbaycanlılara qarşı pis rəftarla bağlı pərakəndə sübutlar yaymasının III Cenevrə konvensiyasına zidd olduğu, bir neçə azərbaycanlı əsgərin girov götürülərkən fiziki, mənəvi işgəncələrə və təhqirlərə məruz qaldığı, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində qızıl və mis-molibden yataqlarının qeyri-qanuni istismar edildiyi, 60 min hektardan çox meşə sahəsinin darmadağın edildiyi, çaylarımızın çirkləndirildiyi və sair faktlar nəzərə çatdırılıb.

Наша община в Нидерландах выразила в Гааге протест против военных и экологических провокаций Армении
31 августа, 2023
Перед Дворцом мира в Гааге состоялась мирная акция активистов азербайджанской общины, осуществляющей деятельность в Королевстве Нидерландов.
Акция, организованная Оъединением азербайджанских женщин Европы “Ана Ветен” при поддержке Координационного совета азербайджанцев Нидерландов и Бельгии, была проведена в знак протеста против попыток Армении, на протяжении 30 лет проводившей захватническую политику в отношении нашей страны, вновь превратить мировую общественность в инструмент политической, военной и информационно-ориентированной манипуляционной кампании и совершать провокации в Карабахском регионе Азербайджана.
В ходе мероприятия развевались флаги Азербайджана и Турции, в исполнении наших музыкантов звучали отрывки из мугамов и песни, посвященные Карабахскому региону нашей страны.
Внимание нидерландской общественности было привлечено к плакатам, отражающим такие лозунги, как “Aзербайджан желает мира, а Армения - войны”, “Армения отвергает мир и выбирает войну”, “Армения искажает факты, обманывает мировую общественность”,  “На азербайджанских землях не должно быть армянских солдат!”, “Армения, прекрати нападение!”, “Армения, подпиши мирное
соглашение!”, “Армения, прекрати минирование наших земель!”, “Армянские мины убивают мирных жителей!”, “Армянские мины = военные преступления!”, “Прекратить совершение экологического террора на территориях Азербайджана!”, “Армения уничтожает азербайджанское культурное наследие в Иреване”, “Прекратить разграбление природных ресурсов Азербайджана!”, “Прекратить причинение непоправимого ущерба окружающей среде!” и пр.
Участники акции потребовали от международной общественности положить конец военному и экологическому террору Армении в Карабахском регионе Aзербайджана, обеспечить безопасность и права человека граждан Азербайджана в Карабахе, поддержать мирные усилия Азербайджанского государства.
Мероприятие завершилось скандированием членами общины лозунга “Карабах – это Азербайджан!”.
Отметим, что жителям Гааги были розданы буклеты, отражающие военные и экологические преступления Армении. В буклетах говорится о том, что мины, заложенные на территориях Азербайджана, угрожают жизни людей, что после войны 2020 года по настоящее время число жертв мин в Азербайджане достигло 303 человек, подчеркивается, что отказ официального Иревана в предоставлении точных карт минных полей грубо нарушает права человека, что распространение армянскими СМИ разрозненных доказательств, связанных с плохим обращением с азербайджанцами, противоречит III Женевской конвенции, доводится до внимания, что несколько азербайджанских солдат, взятых в заложники, подверглись физическим и моральным пыткам и оскорблениям, что в Карабахском регионе Азербайджана осуществляется незаконная эксплуатация золотых и медно-молибденовых месторождений, опустошены более 60 тысяч гектаров лесных угодий, загрязнены наши реки, и другие факты.