Almatıdakı beynəlxalq etno-festivalda Azərbaycan uğurla təmsil olunub
Qazaxıstanın Almatı şəhərində keçirilmiş türk xalqlarının beynəlxalq etno-festivalında Azərbaycan diasporu fəal iştirak edib.
“Boralday Saki Kurqanları” arxeoloji parkında baş tutan festivalda dünyanın 12 ölkəsi, o cümlədən Azərbaycan, Macarıstan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Karakalpakıstan, Rusiya Federasiyasının Dağıstan, Çuvaş, Başqırdıstan Respublikaları təmsil olunub.
Azərbaycan pavilyonunda (yurta) xalqımızın qədim tarixini, zəngin mədəniyyətini, milli adət-ənənələrini və mətbəxini əks etdirən nümunələr təqdim edilib.
Azərbaycandan dəvət edilmiş Gəncə Dövlət Filarmoniyasının “Göygöl” Dövlət Mahnı və Rəqs Ansamblının muğam triosunun ifasında klassik musiqimiz səsləndirilib. Azərbaycan pavilyonunu ziyarət edən qazaxlar azərbaycanlı qonaqların ifasını alqışlarla qarşılayıblar.
Festival çərçivəsində türk xalqlarına məxsus döyüş oyunları, at yarışları, milli idman və xalq oyunları nümayiş etdirilib. Qeyd edək ki, iki gün ərzində festivalı 10 000-dən çox sakin ziyarət edib.
Qazaxıstanın kütləvi informasiya vasitələrində Azərbaycan diasporu fəallarının festivalla bağlı fikirlərinə geniş yer verilib.

Azerbaijan was represented at the international ethno-festival in Almaty
Azerbaijani diaspora took part in the international ethno-festival of Turkic peoples, held in Almaty, Kazakhstan.
12 countries of the world, including Azerbaijan, Hungary, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Karakalpakstan, Dagestan, Chuvash, and Bashkir Republics of the Russian Federation were represented at the festival held in  The Boraldai Saka burial mounds’’  archaeological park.
Samples reflecting the ancient history, rich culture, national traditions and cuisine of our people were presented in the Azerbaijan pavilion (yurt).
“Goygol State Song and Dance Ensemble” of the Ganja State Philharmonic performed classic Azerbaijani music. Kazakhs, who visited the Azerbaijan pavilion  greeted the performance of the Azerbaijani musicians with applause.
Horse races, national sports and folk games of the Turkish people were demonstrated within the framework of the festival. It should be noted that, more than 10,000 residents visited the festival in two days.
The mass media of Kazakhstan gave wide coverage to the opinions of the active members of the Azerbaijani diaspora about the festival.