İllinoysda Xocalı soyqırımı ilə əlaqədar keçirilən tədbir xarici mətbuatda işıqlandırılıb
ABŞ-nin İllinoys ştatında Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümünə həsr olunan “Keçmişlə Gələcək Arasında Körpü” adlı II Beynəlxalq Dialoq Konfransı xarici mətbuatda geniş işıqlandırılıb. Konfransda iştirak edən geosiyasi analitik Malik Ayub Sumbal və braziliyalı jurnalist Fabiana Ceyhanın Xocalı soyqırımı haqqında fikirlərinə yer verilib.
Fabiana Ceyhan məqalədə erməni hərbi birləşmələrinin Xocalı şəhərinə hücum etdiyini, uşaqlar da daxil olmaqla 613 dinc sakinin amansızlıqla qətlə yetirildiyini vurğulayıb. Braziliyalı jurnalist Azərbaycanın soyqırımı haqqında həqiqətləri dünya dövlətləri və beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırmaq istiqamətində atdığı addımlardan və “Xocalıya Ədalət!” kampaniyasından danışıb.
Məqalədə geosiyasi analitik Malik Ayub Sumbal Xocalı soyqırımının dünya miqyasında tanınmasının vacibliyini vurğulayaraq, bu cür vəhşilikləri törədənlərin məsuliyyətə cəlb olunmasını tələb edib. Sumbalın “Tovuzdan Qarabağa: Cənubi Qafqazda müharibənin hərtərəfli təhlili” adlı kitabında regiondakı münaqişələrə dərindən nəzər salındığı və nəşrin nüsxələrinin panel iştirakçılarına paylanıldığı qeyd olunub.

The event, dedicated to the Khojaly genocide in Illinois was covered in foreign press
The II International Dialogue Conference named "Bridge Between the Past and the Future," dedicated to the 33rd anniversary of the Khojaly genocide in the state of Illinois, U.S. was widely covered in foreign media.
The conference in the Illinois, USA attracted significant attention, with notable contributions from geopolitical analyst Malik Ayub Sumbal and Brazilian journalist Fabiana Ceyhan, shared their thoughts on the Khojaly genocide.
In her article, Fabiana Ceyhan emphasized the violent attack on Khojaly by Armenian military forces, during which 613 innocent civilians, including children, were brutally killed. The Brazilian journalist also discussed Azerbaijan's efforts to raise awareness about the genocide and its "Justice for Khojaly!" campaign, aiming to inform global governments and the international community about the Azerbaijan truths.
In the article, geopolitical analyst Malik Ayub Sumbal highlighted the importance of global recognition of the Khojaly genocide and called for accountability for those responsible for such atrocities. The deeply examines to the region's conflicts was emphasized in the Sumbal’s book, titled “From Tovuz to Karabagh: A Comprehensive Analysis of the War in the South Caucasus”, and the copies of publication were distributed to conference participants.
For detailed articles, visit the following links:
https://brasiliainfoco.com/jornalista-fabiana-ceyhan-participa-de-conferencia-global-em-chicago-e-fala-sobre-a-tragedia-de-khojaly/
https://omundodiplomatico.com.br/2025/02/25/jornalista-fabiana-ceyhan-participa-de-conferencia-global-em-chicago-e-fala-sobre-a-tragedia-de-khojaly/
https://mundoeturismo.com.br/jornalista-fabiana-ceyhan-participa-de-conferencia-global-em-chicago-e-fala-sobre-a-tragedia-de-khojaly/
https://www.jornaltaguatingadf.com.br/2025/02/internacional-jornalista-fabiana-ceyhan.html?m=1
https://meuquadradinho.com.br/noticia/60415/jornalista-fabiana-ceyhan-participa-de-conferencia-global-em-chicago.html
https://www.portalr10.com/noticia/140690/fabiana-ceyhan-voz-ativa-pela-justica-global-e-o-papel-estrategico-do-azerbaijao-
https://malikayubsumbal.com/malik-ayub-sumbal-author-of-tovuz-to-karabakh-addresses-khojaly-tragedy-at-2nd-global-dialogue/