İllinoysda Xocalı soyqırımı ilə əlaqədar keçirilən tədbir xarici mətbuatda işıqlandırılıb
ABŞ-nin İllinoys ştatında Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümünə həsr olunan “Keçmişlə Gələcək Arasında Körpü” adlı II Beynəlxalq Dialoq Konfransı xarici mətbuatda geniş işıqlandırılıb. Konfransda iştirak edən geosiyasi analitik Malik Ayub Sumbal və braziliyalı jurnalist Fabiana Ceyhanın Xocalı soyqırımı haqqında fikirlərinə yer verilib.
Fabiana Ceyhan məqalədə erməni hərbi birləşmələrinin Xocalı şəhərinə hücum etdiyini, uşaqlar da daxil olmaqla 613 dinc sakinin amansızlıqla qətlə yetirildiyini vurğulayıb. Braziliyalı jurnalist Azərbaycanın soyqırımı haqqında həqiqətləri dünya dövlətləri və beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırmaq istiqamətində atdığı addımlardan və “Xocalıya Ədalət!” kampaniyasından danışıb.
Məqalədə geosiyasi analitik Malik Ayub Sumbal Xocalı soyqırımının dünya miqyasında tanınmasının vacibliyini vurğulayaraq, bu cür vəhşilikləri törədənlərin məsuliyyətə cəlb olunmasını tələb edib. Sumbalın “Tovuzdan Qarabağa: Cənubi Qafqazda müharibənin hərtərəfli təhlili” adlı kitabında regiondakı münaqişələrə dərindən nəzər salındığı və nəşrin nüsxələrinin panel iştirakçılarına paylanıldığı qeyd olunub.

Зарубежная печать пишет о проведенном в Иллинойсе мероприятии, связанном с Ходжалинским геноцидом
II Конференция по глобальному диалогу под названием “Мост между прошлым и будущим” в американском штате Иллинойс, посвященная 33-й годовщине Ходжалинского геноцида, широко освещалась в зарубежной печати. Отводится место высказываниям участвовавших в конференции геополитического аналитика Малика Аюба Сумбала и бразильской журналистки Фабианы Джейхан о Ходжалинском геноциде.
Фабиана Джейхан подчеркивает в статье, что армянские воинские формирования совершили нападение на город Ходжалы, совершили беспощадное убийство 613 мирных жителей, включая детей. Бразильская журналистка говорит о действиях, предпринимаемых Азербайджаном для доведения правды о геноциде до государств мира и международной общественности, и кампании “Справедливость к Xoджалы!”.
Геополитический аналитик Малик Аюб Сумбал, отмечая в статье важность признания Ходжалинского геноцида в мировом масштабе, требует привлечения к ответственности лиц, совершивших подобные злодеяния. Подчеркивается, что в книге Сумбала “От Toвуза до Карабаха: всесторонний анализ войны на Южном Кавказе” обстоятельно рассматриваются конфликты в регионе, сообщается, что экземпляры издания были розданы участникам панели.