İstanbulda azərbaycanlı tələbələr arasında keçirilən futbol turniri başa çatıb
10 noyabr, 2024İstanbulda Türkiyə-Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyasının (TADEF) dəstəyi ilə Yıldız Texnik Universiteti tərəfindən azərbaycanlı tələbələr arasında keçirilən futbol turniri başa çatıb.
Oktyabrın 30-dan start götürmüş turnirə qatılan komandalar işğaldan azad edilmiş ərazilərimizin şərəfinə “Xocavənd”, “Xocalı”, “Xankəndi”, “Zəngilan”, “Cəbrayıl”, “Ağdam, “Laçın”, “Şuşa”, “Füzuli” və “Zəngilan” adlandırılıb.
İlk görüş "Xankəndi" və "Füzuli" komandaları arasında baş tutub. Turnirin final oyunu isə 8 Noyabr – Zəfər Günündə baş tutub. Həlledici qarşılaşmada “Şuşa” və “Xocavənd” komandaları üz-üzə gəlib. Gərgin mübarizə şəraitində keçən oyunda “Xocavənd” komandası qələbə qazanaraq, “Zəfər Kuboku”nun sahibi olub.
Turnirin bağlanış mərasimində Türkiyə və Azərbaycanın Dövlət himnləri səsləndirilib, iki qardaş ölkənin şəhidlərinin əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Sonra TADEF sədrinin müşaviri Pərviz Məmmədzadə qalib komandanın üzvlərini təbrik edib və “Xocavənd” komandasına “Zəfər Kuboku”nu təqdim edib. Turnirdə iştirak edən digər komandalara isə sertifikatlar təqdim olunub.
Turnirdə iştirak edən azərbaycanlı gənclər öz növbəsində bu gözəl təşəbbüsə görə təşkilatçılara minnətdarlıqlarını bildirərək, bu kimi idman tədbirlərinin mütəmadi keçirilməsini arzu ediblər.

В Стамбуле завершился футбольный турнир между азербайджанскими студентами
10 ноября, 2024В Стамбуле завершился футбольный турнир между азербайджанскими студентами, проведенный Техническим университетом Йылдыз при поддержке Федерации турецко-азербайджанских ассоциаций (TADEF).
В честь наших освобожденных от оккупации территорий команды, участвовавшие в начавшемся 30 октября турнире, были названы “Xoджавенд”, “Xoджалы”, “Xaнкенди”, “Зангилан”, “Джебраил”, “Aгдам, “Лачин”, “Шушa” и “Физули”.
Первая встреча состоялась между командами "Xaнкенди" и "Физули". А финальный матч турнира был проведен 8 ноября – в День Победы. В решающем поединке встретились команды “Шушa” и “Xoджавенд”. Одержав победу в матче, прошедшем в напряженной борьбе, команда “Xoджавенд” завоевала “Кубок Победы”.
На церемонии закрытия турнира прозвучали государственные гимны Турции и Азербайджана, с глубоким уважением была почтена светлая память шехидов двух братских стран.
Выступивший затем советник председателя TADEF Парвиз Мамедзаде поздравил членов команды-победительницы и вручил им “Кубок Победы”. Остальным командам, принимавшим участие в турнире, были вручены сертификаты.
Участвовавшая в турнире азербайджанская молодежь в свою очередь поблагодарила организаторов за эту прекрасную инициативу и пожелала регулярного проведения таких спортивных мероприятий.