Rusiyada Xocalı soyqırımı anılıb
Rusiya Federasiyasının Primorsk diyarının Vladivostok şəhərində, Çelyabinsk vilayətində, Krasnoyarsk diyarında Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümünə həsr olunmuş anım tədbirləri təşkil edilib.
Primorsk diyarının Vladivostok şəhərində fəaliyyət göstərən “Dostluq” İctimai Təşkilatı Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümünə həsr olunan anım tədbiri keçirib. Təşkilatın sədri Ramiz Zeynalov çıxışında 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecənin tarixdə ən dəhşətli hadisələrdən biri olduğunu qeyd edib. Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə Heydər Əliyev Fondunun bəşəriyyətin ən böyük faciələrindən olan Xocalı soyqırımı haqqında faktların dünyaya çatdırılması istiqamətində sistemli və ardıcıl fəaliyyət göstərdiyini bildirib. 2008-ci ildə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə başlanmış “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq kampaniyasının bu istiqamətdə təbliğat işini daha da gücləndirildiyini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Sonda Heydər Əliyev Fondunun hazırladığı Xocalı faciəsi haqqında videoçarxlar nümayiş olunub.
Xocalı faciəsinə həsr olunmuş növbəti tədbir Çelyabinsk vilayətində baş tutub. Çelyabinskdə fəaliyyət göstərən “Azərbaycan Çelyabinsk vilayəti azərbaycanlılarının İctimai Təşkilatı”nın keçirdiyi tədbir soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb. Təşkilatın rəhbəri Ərşad Xankişiyev çıxış edərək soyqırımın tarixi haqqında ətraflı məlumat verib. Tədbirin ikinci hissəsi açıq diskussiyaya həsr olunub. Qeyd edilib ki, hər bir azərbaycanlının borcu – ölkəsinin tarixini yadda saxlamaq və qorumaq, həmçinin soyqırımı qurbanlarının və şəhidlərin xatirəsini əziz tutmaqdır. Sonda Xocalı soyqırımı haqqında videoçarx göstərilib.
Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümü ilə əlaqədar Rusiyada digər bir tədbir Krasnoyarsk diyarında keçirilən anım mərasimidir. Mərasimi Azərbaycan Regional Milli-Mədəni Muxtariyyəti və Krasnoyarsk diyarının Azərbaycan Gənclər Birliyi təşkil edib. Əvvəlcə Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub. Milli-Mədəni Muxtariyyətinin Krasnoyarsk diyarı üzrə din və ruhani məsələlər üzrə sədr müavini Hacı Mütəllib İbişov, həmin faciəvi hadisələrin şahidi Nazim Əliyev, Muxtariyyətinin sədr müavini Telman Tamoyev çıxış edərək soyqırımı haqqında məlumat veriblər. Azərbaycan xalqının öz ərazi bütövlüyünü bərpa etməkdə göstərdiyi cəsarət vurğulanıb, tarixi ədalətin bərqərar olduğu bildirilib. Belə əhəmiyyətli tədbirlərdə həm yaşlı nəslin, həm də gənclərin iştirakının vacibliyini qeyd edilib.

В городе Владивосток Приморского края, Челябинской области, Красноярском крае Российской Федерации организованы церемонии почтения памяти, посвященные 33-й годовщине Ходжалинского геноцида.
Общественная организация “Достлуг”, действующая в городе Владивосток Приморского края, провела церемонию почтения памяти,  посвященную 33-й годовщине Ходжалинского геноцида. Председатель организации Рамиз Зейналов отметил, что ночь с 25 на 26 февраля 1992 года является одним из самых чудовищных событий в истории. Он подчеркнул, что по инициативе Первого вице-президента Азербайджанской Республики, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой фонд осуществляет систематическую и последовательную деятельность, направленную на доведение до мира фактов о Ходжалинском геноциде – одной из самых страшных трагедий человечества, довел до внимания участников мероприятия, что международная кампания “Справедливость к Xoджалы!”, начатая в 2008 году по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой, еще более активизировала пропагандистскую работу в этой области. В заключение были показаны видеоролики о Ходжалинской трагедии, подготовленные Фондом Гейдара Алиева.
Очередное мероприятие, посвященное Ходжалинской трагедии, состоялось в Челябинской области. Церемония, проведенная действующей в Челябинске “Общественной организацией азербайджанцев Челябинской области”, началась с почтения минутой молчания светлой памяти жертв геноцида. Руководитель организации Эршад Ханкишиев подробно рассказал об истории геноцида. Вторая часть мероприятия была посвящена открытой дискуссии. Отмечено, что каждый азербайджанец обязан помнить и хранить историю своей страны, а также чтить память жертв геноцида и шехидов. В заключение был показан видеоролик о Ходжалинском геноциде.
Еще одно мероприятие в России, связанное с 33-й годовщиной Ходжалинского геноцида, - церемония почтения памяти, проведенная в Красноярском крае. Она была организована Азербайджанской региональной национально-культурной автономией и Азербайджанским молодежным объединением Красноярского края. Сначала минутой молчания была почтена память жертв Ходжалинского геноцида. Заместитель председателя Национально-культурной автономии Красноярского края по религиозным и духовным вопросам Гаджи Муталлиб Ибишев, свидетель трагических событий Назим Алиев, заместитель председателя автономии Тельман Тамоев рассказали о геноциде. Было отмечено, что азербайджанский народ проявил мужество при восстановлении своей территориальной целостности, подчеркнуто, что утверждена историческая справедливость. Доведена до внимания необходимость участия как старшего поколения, так и молодежи в таких важных мероприятиях.