Manisada Zəfər Günü münasibətilə tədbir keçirilib
10 noyabr, 2024Türkiyə-Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyasının (TADEF) və Manisa Azərbaycan Kültür və Həmrəylik Dərnəyinin birgə təşkilatçılığı ilə 8 Noyabr – Zəfər Gününə həsr olunmuş “Salam Türkün bayrağına” adlı tədbir təşkil olunub.
Tədbir Manisada yerləşən Yunus Əmrə Mədəniyyət Parkındakı “İrfan Məclisi”ndə təşkil edilib. Azərbaycanın və Türkiyənin şəhidlərinin əziz xatirəsi 1 dəqiqəlik sükutla yad edilib, iki ölkənin dövlət himnləri səsləndirilib.
Tədbiri açıq elan edən Manisa Azərbaycan Kültür və Həmrəylik Dərnəyinin sədri Şentürk Hoşgül Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbirdə iştirakına və dəstəyini əsirgəmədiyinə görə Yunus Əmrə Bələdiyyəsinin sədri Semih Balabana, Manisa Büyükşəhər Bələdiyyəsinin Baş katibi Burak Dəstəyə və Manisanın digər bələdiyyələrinə, yerli icra strukturlarına, ictimai təsisatlarına, siyasi partiyalarına və media nümayəndələrinə minnətdarlığını bildirib.
Tədbirə dəvət olunan Ege Universitetinin Türk Dünyası Araşdırmaları İnstitutunun Türk Dünyası İctimai, iqtisadi və siyasi əlaqələr kafedrasının müdiri, professor Vəfa Kurban Ermənistan tərəfindən Azərbaycana qarşı həyata keçirilən işğalçılıq siyasəti, etnik təmizləmə, separatçılıq və terror siyasəti barədə məruzə ilə çıxış edib. Hazırladığı təqdimatda törədilən cinayətləri faktlarla nümayiş etdirən məruzəçi qlobal arenada nümayiş olunan ikili standartlardan və onun ağır nəticələrindən danışıb. Qarabağın işğal planı, buna qədərki proseslərin xronologiyası təqdim olunan məruzədə dəfələrlə azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımların işğaldan azad olunan həmin ərazilərdə kütləvi məzarlıqların tapılması ilə sübuta yetirildiyi vurğulanıb.
Zəfər Günü barəsində danışan alim Azərbaycan xalqının əzmi və iradəsi, iqtisadi gücü, müasir ordu quruculuğu və xalq-iqtidar birliyi nəticəsində ölkəmizin qələbəsinin təmin olunduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd olunub ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin böyük bacarıq və qətiyyəti, yüksək peşəkarlıq nümayiş etdirən hərbçilərimizin qəhrəmanlığı ilə Vətən müharibəsi xalqımızın böyük zəfəri ilə başa çatıb.

В Maнисе состоялось мероприятие по случаю Дня Победы
По случаю 8 Ноября – Дня Победы состоялось мероприятие под названием “Salam Türkün bayrağına”, организованное Федерацией турецко-азербайджанских ассоциаций (TADEF) совместно с Азербайджанским обществом культуры и солидарности Манисы.
Церемония была проведена в “İrfan Məclisi” в Парке культуры Юнуса Эмре, расположенном в городе Маниса. Минутой молчания почтена светлая память шехидов Tурции и Азербайджана, прозвучали государственные гимны двух стран.
Открывая мероприятие, председатель Азербайджанского общества культуры и солидарности Манисы Шентюрк Хошгюль поблагодарил председателя муниципалитета Юнус Эмре Семиха Балабана, генерального секретаря столичного муниципалитета Манисы Бурака Дестека и другие муниципалитеты, местные исполнительные структуры, общественные организации, политические партии и представителей медиа Манисы за участие в церемонии, посвященной Дню Победы, и оказанную поддержку.
Приглашенный на мероприятие заведующий кафедрой общественных, экономических и политических связей тюркского мира Института исследований тюркского мира Эгейского университета, профессор Вафа Курбан выступил с докладом о захватнической политике, политике этнической чистки, сепаратизма и террора, проводимой Арменией против Азербайджана. Показав на фактах в подготовленной презентации совершенные преступления, докладчик коснулся демонстрируемых на глобальной арене двойных стандартов и их тяжелых последствий. В докладе, где были представлены план оккупации Карабаха, хронология предшествовавших этому процессов, подчеркнуто, что подтверждением неоднократно совершенных против азербайджанцев геноцидов служат массовые захоронения, обнаруженные на освобожденных от оккупации территориях.
Говоря о Дне Победы, ученый отметил, что победа нашей страны во Второй Карабахской войне была обеспечена в результате воли и решимости, экономической мощи азербайджанского народа, строительства современной армии, единства народа и власти. Было доведено до внимания, что благодаря большому умению и решимости Президента Азербайджанской Республики, победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, героизму военнослужащих, продемонстрировавших высокий профессионализм, Отечественная война завершилась Великой Победой нашего народа.