Kayseridə Naxçıvanın 100 illik yubileyi münasibətilə konsert keçirilib
Aprelin 7-də Türkiyə Respublikasının Kayseri şəhərində Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyi münasibətilə konsert keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Kayseri şəhəri Talas Bələdiyyəsinin təşkilatçılığı ilə “Erciyes” Mədəniyyət Mərkəzində baş tutan konsert proqramında Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, Prezidentin Şuşa rayonundakı xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov, Talas bələdiyyəsinin sədri Mustafa Yalçın və digər rəsmilər iştirak edib.
Musiqili gecədə Naxçıvan Dövlət Filarmoniyasının Mahnı və Rəqs Ansamblı tərəfindən (bədii rəhbər Əməkdar artist Zeynalabdin Babayev) xalq və bəstəkar mahnıları, rəqs nömrələri təqdim olunub. Naxçıvan Muxtar Respublikasının Əməkdar artisti Zülfiqar Mahmudov, filarmoniyanın solistləri-Nərmin Hüseynova və Əfsanə Babayeva tərəfindən ifa edilən-“Sizə salam gətirmişəm”, “Azərbaycan maralı”, “Sənə qurban”, “Axtarma məni”, “Qarabağ şikəstəsi”, “Yaşa, mənim xalqım”, “Çırpınırdın, Qara dəniz”, “Şuşanın dağları” musiqi nömrələri alqışlarla müşayiət olunub.
Eyni zamanda “Şənlik” suitası, “Qavalla”, “Naz eləmə”, “Qobustan yallısı”, “Sarı gəlin” rəqs nömrələri, “Zəfər” kompozisiyası tamaşaçılar tərəfindən rəğbətlə qarşılanıb.
Musiqili gecə Cavanşir Quliyevin “Azərbaycan-Türkiyə” əsərinin ifası ilə sona çatıb.
Qeyd edək ki, tədbir Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 2023-cü il 30 dekabr tarixli “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamının icrası məqsədilə hazırlanmış tədbirlər planına uyğun olaraq gerçəkləşib.

В Кайсери состоялся концерт по случаю 100-летнего юбилея Нахчывана
7 апреля в городе Кайсери Турецкой Республики состоялся концерт по случаю 100-летнего юбилея Нахчыванской Автономной Республики.
На музыкальном вечере, организованном Государственным комитетом Азербайджанской Республики по работе с диаспорой и муниципалитетом Таласа города Кайсери в Культурном центре “Erciyes”, присутствовали председатель Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Фуад Мурадов, специальный представитель Президента в Шушинском районе Айдын Керимов, председатель муниципалитета Таласа Мустафа Ялчин и другие официальные лица.
Ансамбль песни и танца Нахчыванской государственной филармонии (художественный руководитель заслуженный артист Зейналабдин Бабаев) представил в концертной программе народные и композиторские песни, танцевальные номера. Музыкальные номера “Сизе салам гетирмишем”, “Aзербайджан маралы”, “Сене гурбан”, “Axтарма мени”, “Карабах шикестеси”, “Яша, меним халгым”, “Чырпынырдын Кара дениз”, “Шушанын даглары” в исполнении заслуженного артиста Нахчыванской Автономной Республики Зульфигара Махмудова, солистов филармонии – Нармин Гусейновой и Афсаны Бабаевой сопровождались аплодисментами.
Зрители также с большим интересом встретили сюиту “Шенлик”, танцевальные номера “Гавалла”, “Наз элеме”, “Гобустан яллысы”, “Сары гялин”, композицию “Зафар”.
Mузыкальный вечер завершился исполнением композиции Джаваншира Гулиева “Aзербайджан-Tурция”.
Отметим, что мероприятие было организовано в соответствии с планом мероприятий, подготовленных с целью исполнения Распоряжения Президента Азербайджанской Республики “О проведении 100-летнего юбилея Нахчыванской Автономной Республики” от 30 декабря 2023 года.