Meeting with the Azerbaijani community and members of the Moroccan-Azerbaijani Friendship Association was held
Fuad Muradov, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora met with the Azerbaijani community living in Morocco and members of the Moroccan-Azerbaijani Friendship Association in Rabat, Morocco.
The event began with the playing of the national anthems of the Kingdom of Morocco and Azerbaijan, followed by a tribute to the martyrs who sacrificed their lives for Azerbaijan’s territorial integrity and sovereignty.
In his speech, Committee Chairman emphasized that "Our state's diaspora policy has been enriched with new criteria under President Ilham Aliyev's leadership, and relations with Azerbaijanis living abroad have become even more intense."
Nazim Samadov, ambassador of Azerbaijani to the Kingdom of Morocco, noted that friendly ties between the two countries have strengthened, with the Azerbaijani community in Morocco making contributions.
Mahammad Fakiri, the President of the Moroccan-Azerbaijani Friendship Association thanked the committee for organizing the meeting and expressed his confidence that the association's relations with the Azerbaijani community would continue to deepen.
Detailed information was provided about the multifaceted projects implemented by the State Committee on Work with Diaspora and the diaspora, Azerbaijani Houses abroad, Coordination Councils, weekend schools, and other significant areas. Video featuring the President’s speeches on the victory, achieved in Karabakh were also showcased.
Moroccan students who had studied in Azerbaijan highly appreciated the meeting with the Azerbaijani community, expressed willingness to further contribute to state-community ties.
The compatriots expressed their gratitude to the Azerbaijani government its attention to the Moroccan community, and offered suggestions for strengthening diaspora activities and sharing Azerbaijani perspectives with local communities.
The event concluded with an iftar dinner organized by the State Committee and the Azerbaijani Embassy in Morocco.
It should be noted that in recent years, the State Committee on Work with Diaspora has expanded its community meetings in foreign countries, making valuable contributions to diaspora improvement.