Qırğızıstanın Azərbaycandakı səfiri Dövlət Komitəsində olub
Bu gün Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Qırğızıstanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Kayrat Osmonaliyevlə görüşüb.
Qonağı salamlayan Komitə sədri ölkəmizin diaspor siyasəti, eləcə də dünya azərbaycanlılarının təşkilatlanması və Mərkəzi Asiya ölkələrində yaşayan azərbaycanlıların yaşadıqları cəmiyyətə inteqrasiyası prosesi barədə məlumat verib. Azərbaycanla Qırğızıstan arasında münasibətlərin iki ölkənin ortaq tarixinə, mədəniyyətinə, müştərək mənəvi dəyərlərinə əsaslanan dostluq və qardaşlıq bağları sayəsində inkişaf etdiyini, xarici ölkələrdə keçirilən Azərbaycan diasporunun tədbirlərində qırğız icmasının nümayəndələrinin də iştirak etdiyini bildirib.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən səfir türk dövlətləri arasında mədəni əlaqələrin genişləndirilməsinin vacibliyindən söz açıb, Qırğızıstanın hər zaman Azərbaycanın haqlı mövvqeyini dəstəklədiyini söyləyib. Qonaq iki dövlət arasında əməkdaşlığın müxtəlif sahələrdə uğurla davam etdiyini və bundan sonra daha da güclənəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.

Посол Кыргызстана в Азербайджане побывал в Государственном комитете
Сегодня председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с чрезвычайным и полномочным послом Кыргызстана в Азербайджане Кайратом Осмоналиевым.
Приветствовав гостя, председатель комитета проинформировал его о диаспорской политике нашей страны, а также процессе организационного становления азербайджанцев мира и интеграции азербайджанцев, проживающих в странах Центральной Азии, в общество, в котором они живут. Он отметил, что отношения между Азербайджаном и Кыргызстаном развиваются благодаря дружественным и братским узам, основанным на общей истории, культуре, духовных ценностях двух стран, что в мероприятиях азербайджанской диаспоры, проводимых в зарубежных странах, участвуют и представители киргизской общины.
Выразив признательность за радушный прием, посол коснулся важности расширения культурных связей между тюркскими государствами, подчеркнул, что Кыргызстан всегда поддерживал справедливую позицию Азербайджана. Гость констатировал успешное продолжение сотрудничества между двумя государствами в различных областях и выразил надежду на его дальнейшее укрепление.