Azərbaycanlı yazıçının əsəri Xarkovda təqdim olunub
Xarkovdakı alimlər evində Azərbaycan əsilli Ukrayna yazıçısı Qriqori Camal oğlu Hüseynovun yaradıcılıq gecəsi keçirilib.
Tədbiri Xarkov vilayətində fəaliyyət göstərən "Dostluq" Azərbaycan-Ukrayna dostluq cəmiyyəti təşkil edib. İki ölkənin mədəni əlaqələri çərçivəsində gerçəkləşdirilən tədbirin məqsədi yerli ictimaiyyəti yazıçının yaradıcılığı ilə tanış etmək, ABŞ, Kanada və Avropada da oxucuları olan azərbaycanlı ədiblərin Ukrayna ziyalılarının ayrılmaz tərkib hissəsi olduğunu göstərməkdir.
Tədbirdə vilayətin yaradıcı ziyalıları, ali məktəblərin rəhbərləri, Azərbaycan diasporunun, ictimai-mədəni təşkilatların, özbək diasporunun nümayəndələri, "Dostluq" Azərbaycan mədəni-tədris mərkəzinin yetirmələri iştirak ediblər.
Ukrayna yazıçılar və jurnalistlər birliklərinin üzvü Lüsina Xvorostun moderatorluğu ilə keçirilən tədbir zamanı yazıçınin "Şərq küləyi" kitabının təqdimatı da olub. Q.Hüseynov əsər üzərində işlədiyi zaman keçirdiyi duyğuları bölüşüb. "Dostluq" cəmiyyətinin idarə heyətinin üzvləri Pənah Bəkirov, Bəhlul Mustafayev, Azad Ömərov, Vəli Həsənov, ukraynalı şairə Nina Suprunenko və başqaları kitab haqqında fikirlərini söyləyiblər.
Qeyd edək ki, Q.Hüseynov mədəniyyət, ədəbiyyat və incəsənət sahəsində ali dövlət mükafatı sayılan Taras Şevçenko adına Ukrayna milli ödülünə layiq görülən yeganə azərbaycanlıdır.

В Доме ученых в Харькове состоялся творческий вечер украинского писателя азербайджанского происхождения Григория Джамал оглу Гусейнова.
Мероприятие было организовано Обществом азербайджано-украинской дружбы "Достлуг", функционирующим в Харьковской области. Цель вечера, проведенного в рамках культурных связей двух стран, заключалась в ознакомлении местной общественности с творчеством писателя, демонстрации того, что азербайджанские прозаики, имеющие своих читателей также в США, Канаде и Европе, являются неотъемлемой составной частью украинской интеллигенции.
В мероприятии принимали участие творческая интеллигенция области, руководители вузов, представители азербайджанской, узбекской диаспор, общественно-культурных организаций, воспитанники Азербайджанского культурно-образовательного центра "Достлуг".
В ходе вечера, проведенного под модераторством члена союзов писателей и журналистов Украины Люсины Хворост, состоялась презентация книги писателя "Восточный ветер". Г.Гусейнов рассказал о чувствах, пережитых в ходе работы над произведением. Члены правления Общества "Достлуг" Панах Бекиров, Бахлул Мустафаев, Азад Омаров, Вели Гасанов, украинская поэтесса Нина Супруненко и другие поделились мнением о книге.
Отметим, что Г.Гусейнов является единственным азербайджанцем, удостоенным Национальной премии Украины имени Тараса Шевченко, считающейся высшей государственной наградой в области культуры, литературы и искусства.