Nikolayev vilayətinin bioqrafik ensiklopediyası təqdim olunub
Ukraynanın Nikolayev şəhərində "Nikolayev Vilayətinin Bioqrafik Ensiklopediyası"nın 3-cü kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə şəhər meriyasının milli məsələlər üzrə köməkçisi Anar Axundov, Birləşmiş Ukrayna Azərbaycanlıları Konqresinin Nikolayev vilayəti üzrə sədri Yunus Alıyev və diaspor üzvlərimiz çıxış ediblər.
Qeyd edilib ki, kitab Birləşmiş Ukrayna Azərbaycanlıları Konqresinin Nikolayev vilayəti üzrə sədrinin təşəbbüsü ilə ərsəyə gəlib. Ensiklopediyada vilayətin məşhur şəxsləri, 416-cı Taqanrok diviziyasının şərəfinə ucaldılmış abidə, Azərbaycanın qəhrəman övladları, iş adamları, diaspor üzvləri haqqında geniş məlumatlar yer alıb.
Bildirilib ki, bu cür dəyərli kitablarda soydaşlarımız haqqında məlumatların yazılmasının böyük əhəmiyyəti var. Ensiklopediyada xalqımızın oğul və qızlarının mübariz olduqları, çətin anlarda Ukrayna xalqı ilə çiyin-çiyinə mübarizə apardıqları konkret faktlarla göstərilib. Məqsəd - gələcək nəsillərin öz sələfləri haqqında dəqiq və obyektiv məlumat almasıdır. Onlar Ukrayna torpaqlarının müdafiəsində iştirak edən babaları ilə qürur duyacaq və fəxr edəcəklər. Tədbirdə çıxış edənlər kitabın gənclərimiz üçün əhəmiyyətindən və diaspor fəaliyyətinə müsbət təsirlərindən danışıblar.

В украинском городе Николаев состоялась презентация 3-й книги "Биографической энциклопедии Николаевской области".
На мероприятии выступили помощник мэра города по национальным вопросам Анар Ахундов, председатель Объединенного конгресса азербайджанцев Украины по Николаевской области Юнус Алыев и члены нашей диаспоры.
Было отмечено, что книга подготовлена по инициативе председателя Объединенного конгресса азербайджанцев Украины по Николаевской области. Широкое место в энциклопедии отведено информации об известных лицах области, мемориале, возведенном в память о 416-й Таганрогской дивизии, отважных сынах, предпринимателях, членах диаспоры Азербайджана.
Подчеркнуто, что отражение сведений о наших соотечественниках в столь ценных книгах представляет большое значение. В энциклопедии на конкретных фактах показано, что сыны и дочери нашего народа обладали боевым духом, в трудные моменты вели борьбу плечом к плечу с украинским народом. Цель заключается в том, чтобы грядущие поколения получили достоверную и объективную информацию о своих предшественниках. Oни будут гордиться своими предками, принимавшими участие в обороне украинских земель. Выступавшие на мероприятии говорили о значении книги для нашей молодежи и ее позитивном влиянии на диаспорскую деятельность.