Almaniya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasına daxil olan Köln Türk Azərbaycan Kültür və Dayanışma Cəmiyyəti, Kölndə fəaliyyət göstərən Alman Azərbaycan Dostluq Cəmiyyəti, Alman Azərbaycan Mədəniyyət Evinin təşəbbüsü və Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə aksiya keçirilib. Avropanın aparıcı dövləti olan Almaniyada insan azadlığı və hüquqlarına həssas yanaşılması, bu ölkənin ATƏT-də nüfuz sahibi olması və ən əsası beynəlxalq hüquq və prinsiplərə hər zaman hörmətlə yanaşması belə bir aksiyanın keçirilməsinə stimul verib.
Aksiya “Azərbaycan sülh və ədalət istəyir!”, “Avropa, uşaqların qətlinə göz yumma!”, “Dinc əhalinin qətlini dayandırın!”, “Ermənistanın təcavüzünə son!”, “Snayper gülləsinə tuş gələn uşaq!”, “1992-2018 uşaqların qətli davam edir!”, “Qarabağ Azərbaycanın ayrılmaz hissəsidir!”, “Biz sülh deyirik!”, “Dilqəm və Şahbaza Azadlıq!” şüarları altında keçirilib.
Aksiyada çıxış edən soydaşlarımız erməni vandalizmindən söz açıb, Dağlıq Qarabağın Azərbaycanın tarixi əraziləri olduğunu konkret faktlarla qeyd edib. Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zamanı bir milyondan çox insanın doğma yurdlarından didərgin salınması, mülki şəxslərə qarşı erməni qəddarlığı, öz dədə-baba yurdlarına, doğmalarının qəbirlərinin ziyarətinə getmiş Dilqəm və Şahbazın girov götürülməsi, onlara qeyri-insani yanaşaraq işgəncələr verilməsi və s. məsələlər aksiya zamanı bir daha alman cəmiyyətinin və turistlərin diqqətinə çatdırılıb. Eyni zamanda, aksiya çərçivəsində Azərbaycan Respublikası haqqında tarixi məlumatları, Dağlıq Qarabağın tarixini, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə dair BMT qətnamələrini, Azərbaycan xalqının etnik tərkibi haqqında məlumatları özündə əks etdirən minlərlə vərəqə (flayer) alman cəmiyyətinin nümayəndələrinə və turistlərə paylanılıb.
Aksiyanın sonunda, tədbirin nəticəsi olaraq, Almaniyanın hakim dairələrinə bəyanat təqdim olunması qərara alınıb. Bəyanat aksiya iştirakçıları tərəfindən təsdiqlənib və qeyd olunub ki, ən qısa zamanda Almaniyanın ali qurumlarına təqdim ediləcəkdir.

По инициативе Кельнского общества азербайджано-турецкой культуры и солидарности, входящего в состав Координационного совета азербайджанцев Германии, действующего в Кельне Германо-азербайджанского общества дружбы и Германо-азербайджанского дома культуры, а также при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой состоялась акция.
Чуткое отношение к правам и свободам человека в Германии, являющейся одной из ведущих европейских государств, обладающего большим авторитетом в ОБСЕ и, самое главное, уважительное отношение к международным правам и принципам, придали стимул проведению акции.
Акция прошла под лозунгами «Азербайджан хочет мира и справедливости!», «Европа, не закрывай глаза на гибель детей!», «Остановите убийство мирного населения!», «Конец агрессии Армении!», «Ребенок, ставший мишенью снайперской пули!», «1992-2018 убийство детей продолжается!», «Карабах – неотъемлемая часть Азербайджана!», «Мы – за мир!», «Свободу Дильгаму и Шахбазу!».
Выступившие в ходе акции наши соотечественники рассказали об армянском вандализме, на конкретных фактах отметили, что Нагорный Карабах является исторической территорией Азербайджана. В ходе акции общественность Германии и туристы были проинформированы о том, что в результате армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта более одного миллиона человек были изгнаны с родных мест, о взятии армянами в заложники Дильгама Аскерова и Шахбаза Гулиева во время посещения ими родных мест и могил родственников, о жестоких пытках в отношении них и др. В то же время, в рамках акции представителям немецкого общества и туристам были розданы тысячи листовок (флаер), на которых были отражены исторические сведения об Азербайджанской Республике, история Нагорного Карабаха, резолюции ООН о территориальной целостности Азербайджана, а также об этническом составе азербайджанского народа.
В завершение акции было принято решение о принятии заявления к правящим кругам Германии. Оно было утверждено участниками акции. Также было отмечено, что в кратчайший срок заявление будет представлено в высшие структуры Германии.