Almaniya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasına daxil olan Köln Türk Azərbaycan Kültür və Dayanışma Cəmiyyəti, Kölndə fəaliyyət göstərən Alman Azərbaycan Dostluq Cəmiyyəti, Alman Azərbaycan Mədəniyyət Evinin təşəbbüsü və Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə aksiya keçirilib. Avropanın aparıcı dövləti olan Almaniyada insan azadlığı və hüquqlarına həssas yanaşılması, bu ölkənin ATƏT-də nüfuz sahibi olması və ən əsası beynəlxalq hüquq və prinsiplərə hər zaman hörmətlə yanaşması belə bir aksiyanın keçirilməsinə stimul verib.
Aksiya “Azərbaycan sülh və ədalət istəyir!”, “Avropa, uşaqların qətlinə göz yumma!”, “Dinc əhalinin qətlini dayandırın!”, “Ermənistanın təcavüzünə son!”, “Snayper gülləsinə tuş gələn uşaq!”, “1992-2018 uşaqların qətli davam edir!”, “Qarabağ Azərbaycanın ayrılmaz hissəsidir!”, “Biz sülh deyirik!”, “Dilqəm və Şahbaza Azadlıq!” şüarları altında keçirilib.
Aksiyada çıxış edən soydaşlarımız erməni vandalizmindən söz açıb, Dağlıq Qarabağın Azərbaycanın tarixi əraziləri olduğunu konkret faktlarla qeyd edib. Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zamanı bir milyondan çox insanın doğma yurdlarından didərgin salınması, mülki şəxslərə qarşı erməni qəddarlığı, öz dədə-baba yurdlarına, doğmalarının qəbirlərinin ziyarətinə getmiş Dilqəm və Şahbazın girov götürülməsi, onlara qeyri-insani yanaşaraq işgəncələr verilməsi və s. məsələlər aksiya zamanı bir daha alman cəmiyyətinin və turistlərin diqqətinə çatdırılıb. Eyni zamanda, aksiya çərçivəsində Azərbaycan Respublikası haqqında tarixi məlumatları, Dağlıq Qarabağın tarixini, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə dair BMT qətnamələrini, Azərbaycan xalqının etnik tərkibi haqqında məlumatları özündə əks etdirən minlərlə vərəqə (flayer) alman cəmiyyətinin nümayəndələrinə və turistlərə paylanılıb.
Aksiyanın sonunda, tədbirin nəticəsi olaraq, Almaniyanın hakim dairələrinə bəyanat təqdim olunması qərara alınıb. Bəyanat aksiya iştirakçıları tərəfindən təsdiqlənib və qeyd olunub ki, ən qısa zamanda Almaniyanın ali qurumlarına təqdim ediləcəkdir.

A rally was staged at the initiative of the Cologne Azerbaijan-Turkey Cultural and Solidarity Association, joining the Coordination Council of Azerbaijanis in Germany, Germany-Azerbaijan Friendship Society in Cologne, German-Azerbaijani House of culture with the support of the State Committee on Work with Diaspora.
A sensitive attitude to human rights and freedoms in Germany, which is one of the leading European states, has great prestige in the OSCE and, most importantly, express respectful attitude towards international norms and principles, gave impetus to the rally.
Rally participants chanted slogans such as "Azerbaijan wants peace and justice!", "Europe, don't turn blind eye to the murder of children", "Stop the killings of the peaceful civilians!", "End the aggression of Armenia!", "The child who became the target of a sniper bullet!", "1992-2018 killing of children continues", "Karabakh is an integral part of Azerbaijan!", "We say peace", "Freedom for Dilgam and Shahbaz!"
During the rally, our compatriots spoke about the Armenian vandalism, pointing with concrete facts that Karabakh is a historical territory of Azerbaijan. German public and tourists were informed that as a result of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, more than one million people were expelled from their homes. They were also informed that Dilgam Asgarov and Shahbaz Guliyev were taken hostage during their visit to homeland and graves of relatives, about cruel tortures against them, etc.
Also, as part of the rally, thousands of flyers depicting the history of Azerbaijan and Nagorno-Karabakh, the UN Security Council resolutions on the territorial integrity of Azerbaijan and the ethnic composition of the people of Azerbaijan.were distributed to representatives of German society and tourists.
At the end of the rally, it was decided to submit a statement to the ruling circles of Germany. The statement was approved by the participants of the rally. It was also noted that the statement will be submitted to the highest structures of Germany in the shortest possible time.