Azərbaycanlı alimin 20 Yanvar faciəsi ilə bağlı məqaləsi Misir mətbuatında geniş işıqlandırılıb
Misirin "elfagr.com, shbabalnil.com, asiaelyoum.com, embassy-news.com, wwnewss.com, elwatanelmasry.com, m.ahwalelbald.com" və.s saytlarında “Vətənpərvər” – Azərbaycanın Misirdə Diaspor Təşkilatları Birliyinin sədri, tədqiqatçı alim Seymur Nəsirovun “Qara Yanvarda Azərbaycanın azadlığı uğrunda qurbanlar” sərlövhəli məqaləsi dərc olunub.
Məqalədə müəllif 20 Yanvar faciəsinin tarixi haqqında ətraflı məlumat verir. Qeyd olunur ki, 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə Bakıda Sovet ordusu tərəfindən dinc əhaliyə qarşı dəhşətli qırğın hadisəsi törədildi. Bu qanlı hadisənin törədilməsində əsas məqsədlərdən biri öz haqlı tələblərini irəli sürən, istiqlaliyyət, azadlıq, suverenlik istəyində olan Azərbaycan xalqının iradəsini qırmaq, insanların müstəqillik arzularını tankların altında əzmək idi. Sovet imperiyası günahsız insanların qanını axıtsa da, xalqımıza qarşı misli görünməmiş qəddarlıq etsə də, istəyinə nail ola bilmədi.
Məqalədə vurğulanır ki, iyirmi doqquz il əvvəl Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş cinayət əslində bəşəriyyətə, humanizmə, insanlığa qarşı həyata keçirilmiş dəhşətli terror aktıdır. Görünməmiş qəddarlıqla həyata keçirilən cəza tədbirləri nəticəsində heç bir günahı olmayan yüzlərlə insan xüsusi qəddarlıq və misli görünməmiş vəhşiliklərlə qətlə yetirilib. Həlak olanlar arasında qadınlar, uşaqlar və qocalar da olub.
Diaspor rəhbəri Azərbaycan xalqına qarşı yürüdülən bu ikili standart siyasətinin misirli alim Şeyx Məhəmməd əl-Ğəzalinin “əl-Həqq əl-Murr” (“Acı həqiqət”) kitabında da öz əksini tapdığını bildirir.
Məqalədə 20 Yanvar hadisəsi ərəfəsində Misirli millət vəkilləri və mətbuatının Azərbaycan xalqına qarşı törədilən vəhşiliyi qətiyyətlə pisləməsini xalqlarımız arasındakı dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin bariz nümunəsi olduğunu da qeyd edib.
Məqalənin sonunda qeyd edilir ki, bu qanlı hadisələrdən illər keçməsinə baxmayaraq, Azərbaycan xalqı o dəhşətli gecəni daim xatırlayır, faciəni törədənlərin ədalət qarşısına çıxacaqları günü gözləyir.

Chairman of “Vatanparvar” Azerbaijani Diaspora Organizations Association in Egypt , researcher Seymur Nasirov's article entitled " Victims for freedom of Azerbaijan in Balck January" was published in “elfagr.com, shbabalnil.com, asiaelyoum.com, embassy-news.com, wwnewss.com, elwatanelmasry.com, m.ahwalelbald.com" and other websites of Egypt.
The author gives detailed information on the history of the 20 January tragedy in article. It is noted that, a terrible massacre of civilians was committed by the Soviet army in Baku on the night of January 19-20, 1990. One of the main goals of this bloody incident was to break down the will of the Azerbaijani people, who claimed their rightful demands, demanded independence, liberty, sovereignty, and crush the people's desires of independence under the tank. Although the blood of innocent people had been shed and unprecedented cruelty was committed against our people, Soviet empire did not succeed their desire.
The article emphasizes that the crime committed against the Azerbaijani people twenty-nine years ago is a terrible terror act against humanity and mankind. Hundreds of innocent people had been killed brutally and cruelly as a result of punishment imposed with unprecedented brutality. Among the people who were killed were women, children, and elder people.
The diaspora leader notes that this double standard policy against the Azerbaijani people is also reflected in the book of "Al-Hag al-Murr" (The Bitter Truth), by the Egyptian scientist Sheikh Mohammed al-Ghazaly.
The article also stresses that Egyptian MPs and the Egyptian press strongly condemned the brutality against the Azerbaijani people during the 20 January incidents. This fact is a clear example of friendship and brotherhood relations between our nations.
At the end of the article it is noted that inspite of the fact that a few years has passed since those bloody days, Azerbaijani people always remember that terrible night, wait for the day when the perpetrators will face justice.