Əziz Sancar Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində olub
Dünya şöhrətli alim, Nobel mükafatı laureatı, professor Əziz Sancar Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində olub və komitənin kollektivi ilə görüşüb.
Qonağı salamlayan Komitə sədri Fuad Muradov onu yenidən ölkəmizdə görməkdən məmnunluq duyduğunu bildirib, Əziz Sancarın həyatının, elmi fəaliyyətinin və türk dünyasının mənəvi birliyi üçün gördüyü işlərin gənclərimizin milli-mənəvi dəyərlərə sədaqət, vətənpərvərlik ruhunda yetişməsində, qloballaşan dünyada elmə, təhsilə olan marağın artmasında böyük stimul olduğunu vurğulayıb. Komitə sədri Azərbaycan və türk diaspor təşkilatlarının birgə fəaliyyəti sahəsində gördüyü işlərə görə Əziz Sancara xüsusi təşəkkür edib.
Görüşdə iştirak edən Humboldt mükafatı almış ilk azərbaycanlı riyaziyyatçı, professor Məsud Əfəndiyev son illər diaspor quruculuğu sahəsində görülən işləri yüksək qiymətləndirib, Əziz Sancarı Azərbaycanın böyük dostu adlandırıb.
Səmimi görüşə görə təşəkkürünü bildirən Əziz Sancar eyni soykökə, milli və ortaq dəyərlərə əsaslanan Türkiyə-Azərbaycan dostluğundan, qardaşlığından söz açıb, türk dövlətləri arasındakı münasibətlərin daha da möhkəmlənməsi üçün əlindən gələni etməyə hazır olduğunu və hər zaman Azərbaycanın yanında olduğunu vurğulayıb, Azərbaycan və türk diasporlarının birgə fəaliyyəti ilə bağlı tövsiyələrini verib.
Görüşün sonunda xatirə şəkli çəkilib.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin 10 sentyabr 2021-ci il tarixli sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq humanitar əlaqələrinin inkişafında xidmətlərinə görə Əziz Sancar “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fəxri Diplomu” ilə təltif edilib.

Aziz Sanjar visited the State Committee
World known scientist, Laureate of Nobel Memorial Prize, professor Aziz Sanjar visited the State Committee on Work with Diaspora and met the Committee staff.
After welcoming the guest, the Committee Chairman Fuad Muradov expressed his satisfaction with scientist’s visit to Azerbaijan. “Aziz Sanjar's life and scientific activity, also the works done by him for the moral unity of the Turkic world give an impetus to the upbringing of the young generation in the spirit of national and patriotic loyalty and increase interest in science and education in the era of globalization”- quoted the Committee chairman.
Messoud Efendiev, the first Azerbaijani scientist who was awarded by the Alexander von Humboldt Foundation also participated at the meeting. He highly appreciated the works done in the field of diaspora formation recently and called Aziz Sanjar Azerbaijan’s great friend.
Aziz Sanjar thanked for the warm welcoming and spoke about Turkey-Azerbaijan friendship and fraternity based on common values, adding that he is ready to do his best for further strengthening of the relations among Turkic states and fully supports Azerbaijan.
It is worthy of note that by the order of President Ilham Aliyev dated September 10, 2021, Aziz Sanjar was awarded the "Honorary Diploma of the President of the Republic of Azerbaijan" for his services in the development of international humanitarian relations of the Republic of Azerbaijan.