Azərbaycanda fəaliyyət göstərən icmalar Şuşa Bəyannaməsini dəstəkləyir
Ölkəmizdə fəaliyyət göstərən müxtəlif icmalar Azərbaycan və Türkiyə arasında müttəfiqlik münasibətlərinə dair qədim mədəniyyət paytaxtında imzalanmış 15 iyun 2021-ci il tarixli Şuşa Bəyannaməsini böyük razılıq hissi ilə qarşılayırlar.
Azərbaycanın Ukrayna Konqresinin idarə heyətinin sədri Yuri Osadçenkonun, Dağ Yəhudiləri Bakı Dini İcmasının sədri Milix Yevdayevin, Avropa Yəhudiləri Bakı Dini İcmasının sədri Aleksandr Şarovskinin, Gürcü Yəhudiləri Bakı Dini İcmasının sədri Zamir İsayevin və “Azərbaycan-Bolqarıstan Dostluğunun İnkişafına Yardım” İctimai Birliyinin sədri Mariya Pavlovna Hüseynovanın imzaladığı bəyanatlarda bildirilib ki, bu ölkədə hər kəs müstəqil Azərbaycan dövlətini öz doğma Vətəni hesab edir, əmin-amanlıq və rifah şəraitində yaşayır: "Bizim övladlarımız işğal altında olan torpaqların azad olunmasında yaxından iştirak etməklə öz vətənləri olan Azərbaycan qarşısında mənəvi vəzifələrini yerinə yetiriblər".
Qeyd edilib ki, Şuşa bəyannaməsi Cənubi Qafqaz bölgəsində uzunmüddətli sülh və sabitliyin bərqərar olması baxımından mühüm tarixi və strateji əhəmiyyətə malikdir. Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bütün icmalar müstəqil xarici siyasət həyata keçirən iki dövlət tərəfindən imzalanan, müttəfiqlik münasibətlərinin siyasi-hüquqi mexanizmlərini müəyyənləşdirən, Şuşa Bəyannaməsini dəstəkləyir və Azərbaycanın yanında olduqlarını bəyan edirlər.

Проживающие в нашей стране различные общины с чувством глубокого удовлетворения воспринимают Шушинскую декларацию о союзнических отношениях между Азербайджаном и Турцией, подписанную 15 июня 2021 года в древней культурной столице.
В заявлениях, подписанных председателем правления Украинского конгресса Азербайджана Юрием Осадченко, председателем Бакинской религиозной общины горских евреев Милихом Евдаевым, председателем Бакинской религиозной общины европейских евреев Александром Шаровским, председателем Бакинской религиозной общины грузинских евреев Замиром Исаевым, говорится, что каждый в этой стране считает независимое Азербайджанское государство своей Родиной, живет в условиях мира, спокойствия и благосостояния: "Наши дети, приняв непосредственное участие в освобождении оккупированных земель, выполнили свой моральный долг перед родиной - Азербайджаном".
Отмечается, что Шушинская декларация представляет важное историческое и стратегическое значение с точки зрения утверждения долгосрочного мира и стабильности в регионе Южного Кавказа. Проживающие в Азербайджане все общины поддерживают Шушинскую декларацию, подписанную двумя государствами, проводящими независимую внешнюю политику, определяющую политико-правовые механизмы союзнических отношений, и заявляют, что находятся рядом с Азербайджаном.