BMT-nin və nüfuzlu media qurumlarının Nyu-Yorkdakı binaları önündə azərbaycanlı jurnalistlər yad edilib
Amerika Azərbaycanlılarının Koordinasiya Şurasının idarə heyətinin üzvü, Azərbaycan Nyu-York Assosiasiyasının rəhbəri Ercan Yerdələnlinin təşkilatçılığı ilə mina partlayışında həlak olmuş azərbaycanlı jurnalistlərin yad edilməsi ilə əlaqədar Nyu-York şəhərində silsilə aksiyalar keçirilib.
BMT-nin mənzil qərargahı, NBS Studios və "Associated Press" kimi nüfuzlu media qurumlarının inzibati binaları qarşısında təşkil edilmiş sərgilərin məqsədi Kəlbəcər rayonunda xidməti vəzifələrini yerinə yetirən azərbaycanlı jurnalistlər Məhərrəm İbrahimovun və Sirac Abışovun, eləcə də yerli məmurun mina partlayışı nəticəsində həlak olmasına, Ermənistanın hərbi cinayətləri davam etdirməsinə və mina xəritələrini verməkdən imtinasına diqqəti cəlb etmək olub.
Sərgilərdə jurnalistlərin fotolarını və Ermənistanın mina cinayətlərini əks etdirən posterlər nümayiş etdirilib. Posterlərdə "Mina xəritələrini verin!", "Azərbaycanlı jurnalistlərə qarşı Ermənistanın müharibə cinayətləri", "Ermənistan qanunlara əməl etmir", "Ermənistan azərbaycanlı jurnalistlərin qatilidir!", "Bizi minalardan xilas edin!" kimi şüarlar nəzərə çatdırılıb.
Tədbir zamanı yerli sakinlərə rəsmi İrəvanın xalqımıza qarşı törətdiyi hərbi cinayətlər və təxribatlar barədə geniş məlumat verilib.
Ercan Yerdələnli bu aksiyalarla dünya ictimaiyyətini və beynəlxalq medianı Ermənistanın təxribatçı hərəkətlərinə və azərbaycanlı jurnalistlərin xidməti vəzifələrini yerinə yetirərkən həlak olmalarına biganə qalmamağa, Azərbaycanın haqlı və ədalətli mövqeyini dəstəkləməyə çağırıb.

Azerbaijani journalists were commemorated in front of the UN and influential media organizations in New York
A series of actions organized by Erjan Yerdalanli, a member of the board of the Coordination Council of American Azerbaijanis and head of the Azerbaijan New York Association were held in New York in memory of Azerbaijani journalists killed in a mine explosion.
The purpose of the exhibitions held in front of the UN headquarters, NBS Studios and the Associated Press was to draw attention to the deaths of Azerbaijani journalists Maharram Ibrahimov and Siraj Abishov, as well as a local official who was on duty in the Kalbajar region, as well as Armenia's continuing war crimes and refusal to provide mine maps.
The exhibitions featured photos of journalists and posters depicting Armenia's mine crimes. The slogans such as "Give us mine maps!", "Armenia's war crimes against Azerbaijani journalists", "Armenia does not follow the law", "Armenia is the killer of Azerbaijani journalists!", "Save us from mines!" were delivered in posters.
During the event, local residents were informed about the war crimes and provocations committed by official Yerevan against our people.
With these actions, Erjan Yerdalanli called on the world community and the international media not to be indifferent to the provocative actions of Armenia and the deaths of Azerbaijani journalists in the line of duty, and to support the just and fair position of Azerbaijan.