Şotlandıyada təhsil alan azərbaycanlı məktəbli yüksək mükafata layiq görülüb
Şotlandiyanın Aberden şəhərində yaşayan gənc soydaşımız Aliyə Orucova Aberden Beynəlxalq Məktəbinin "Academic Excellence" mükafatına layiq görülüb.
Mürəkkəb proqramın tədris olunduğu yuxarı sinifdə təhsil alan yeganə azərbaycanlı olan Aliyə Orucova bu mükafata bütün fənlər üzrə yüksək qiymət aldığına və riyaziyyatın öyrənilməsində irəliləyiş əldə etdiyinə görə layiq görülüb.
Qeyd edək ki, bu, Aliyə Orucovanın yeganə uğuru deyil. İlin əvvəlində o, məktəbli həmkarı Eloiza Reydlə birlikdə Şotlandiyanın rəqəmsal texnologiyalar sektorundakı gender bərabərliyinə həsr olunmuş milli müsabiqədə qalib gəlib. “ADA festivalı” XIX əsrin ilk riyaziyyatçılarından olan Ada Lavleysə həsr olunub və informatika təhsili sahəsində gender bərabərsizliyinin aradan qaldırılmasına yönəldilib.

An Azerbaijani student studying in Scotland has been awarded a high prize
Our young compatriot Aliya Orujova, who lives in Aberden, Scotland, was awarded the Academic Excellence Award of the Aberden International School.
Aliya Orujova, the only Azerbaijani student to study in a senior class with a complicated program, was awarded the prize for her high marks in all subjects and for her progress in learning mathematics.
It should be noted that this is not the only success of Aliya Orujova. Earlier this year, she and her schoolmate Eloise Reid won a national competition for gender equality in Scotland's digital technology sector together. The “ADA” Festival is dedicated to Ada Lovelace, one of the first mathematicians of the 19th century, and aims to eliminate gender inequality in computer science education.