Sürixdəki "Buta" rəqs qrupu beynəlxalq müsabiqədə I yerə layiq görülüb
İsveçrədə fəaliyyət göstərən "Azərbaycanın Dostları" Birliyinin nəzdindəki "Buta" rəqs qrupu "Azərbaycan Vətənimdir" adlı onlayn beynəlxalq rəqs müsabiqəsində I yerə layiq görülüb.
Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi və 2 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən müsabiqəyə respublika və xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən azərbaycanlı uşaqların rəqs kollektivləri qatılıblar. "Buta"nın rəqqaslarının ifasında müasir musiqi ritmlərinin müşayiətilə "Yallı" milli rəqsi təqdim edilib. Onlar bu rəqsi Azərbaycanın tarixi qələbəsinə həsr ediblər.
Qeyd edək ki, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə "Buta" rəqs qrupu 2021-ci ilin fevralından Sürix şəhərində fəaliyyətə başlayıb. Başlıca məqsədi milli rəqslərimizin təbliği və xalqımızın mədəni irsinin tanıdılmasıdır.

"Buta" вance group in Zurich won first place in an international competition
“Buta” dance group under the “Friends of Azerbaijan” Union in Switzerland has won first place in the online international dance competition "Azerbaijan is my homeland".
The competition, organized by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and the Child and Youth Development Center No. 2, was attended by dance groups of Azerbaijani children operating in the country and abroad. "Buta” dancers performed the national dance "Yalli" accompanied by modern musical rhythms. They dedicated this dance to the historic victory of Azerbaijan.
It should be noted that the dance group "Buta" has been operating in Zurich since February 2021 with the support of the State Committee on Work with Diaspora. The main purpose is to promote our national dances and the cultural heritage of our people.