Oslo şəhərindəki sərgi yerli ictimaiyyətdə böyük maraq doğurub
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və Norveçdə fəaliyyət göstərən "CAN" təşkilatının təşəbbüsü ilə Oslo şəhərində təşkil edilən "Tur Heyerdalın Azərbaycana aparan addımları ilə milli mirasımızın mənşəyini kəşf et" adlı sərgi yerli ictimaiyyətin böyük marağına səbəb olub.
Paytaxtın "Aker Bryugge" bulvarında nümayiş etdirilən sərgini Oslo şəhər bələdiyyəsinin sədri Marianne Borgen, Türkiyənin Norveçdəki səfirliyinin konsulluq şöbəsinin müdiri Aytaç Özkütük, Pakistanın Norveçdəki səfiri Zaheer Xan, Tur Heyerdal institutunun baş müşaviri Beate Björge, yerli siyasətçilər Fatima Ali Madar, Aamir J. Şəyx və Arina Şəyx, yazar Ragnhild Tori, "Reaching Out" təşkilatın sədri Neha İkram ziyarət ediblər.
"CAN" diaspor təşkilatının sədri Şervin Nəcəfpuru möhtəşəm sərginin keçirilməsi münasibətilə təbrik edən Marianne Borgen bu cür tədbirlərin iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafında böyük rol oynadığını vurğulayıb: "Bu cür təşəbbüslər, xüsusilə, bu günlərdə daha çox əhəmiyyət daşıyır. Sərgi həqiqətən çox qiymətlidir və Norveçdəki rəngarəngliyə həsr olunmuş vacib addımdır. Bizləri birləşdirir. Çox şadam ki, Oslonun mərkəzində təşkil edilən bu sərgi çox vacib mesajlar daşımaqla yanaşı, Tur Heyerdalın izi ilə Azərbaycana səfər etməyə imkan verəcək. Layihə həm də mədəniyyətlərimiz arasında əlaqələrin daha da dərinləşməsinə təkan verəcək".
Türkiyəli diplomat Aytaç Özkütük isə qonaqların diqqətini Azərbaycanın ötən il işğaldan azad edilmiş Qarabağ bölgəsində turizm potensialına cəlb edib. Bildirib ki, artıq Qarabağın mirvarisi sayılan Şuşa şəhəri Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı elan olunub və burada multikultural rəngarəngliyini göstərən "Xarıbülbül" musiqi festivalı keçirilib.
Qeyd edək ki, M.Borgenin arzusu ilə sərgi Tur Heyerdalın Larvikdəki ev muzeyində də nümayiş etdiriləcək. Azərbaycan–Norveç əlaqələrinə, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevlə məşhur norveçli alim və səyyah Tur Heyerdalın dostluq münasibətlərinə həsr edilmiş sərgi 17 may 2021-ci il tarixindən fəaliyyətə başlayıb, 3 həftə davam edəcəkdir.

The exhibition in Oslo has caused great interest in the local community
The exhibition "Discover the origin of our national heritage with the footsteps of Tour Heyerdahl to Azerbaijan" organized in Oslo with the support of the State Committee on Work with Diaspora and the initiative of the Norwegian organization “JAN” has aroused great interest in the local community.
The exhibition held on the capital's “Aker Bryugge” boulevard was attended by Oslo Mayor Marianne Borgen, Head of the Consular Section of the Turkish Embassy to Norway Aytach Ozkutuk, Pakistani Ambassador to Norway Zaheer Khan, Senior Adviser of the Tour Heyerdahl Institute Beat Björge, local politicians Fatima Ali Madar, Aamir J. Sheikh and Arina Sheikh, writer Ragnhild Tori, chairman of "Reaching Out" organization Neha Ikram.
Congratulating Shervin Najafpur, chairwoman of the “JAN” diaspora organization, on the occasion of the grand exhibition, Marianne Borgen said such events played an important role in the development of relations between the two countries. "Such initiatives are especially important these days. The exhibition is really valuable and an important step towards diversity in Norway. It unites us."
Turkish diplomat Aytach Ozkutuk drew the guests' attention to the tourism potential of Azerbaijan's Karabakh region, which was liberated from occupation last year. He said that the city of Shusha, which is already considered the pearl of Karabakh, has been declared the cultural capital of Azerbaijan, and the "Kharibulbul" music festival, which demonstrates its multicultural diversity, was held here.
It should be noted that, at the request of M. Borgen, the exhibition will be displayed at the Tour Heyerdahl House Museum in Larvik. The exhibition dedicated to the Azerbaijani-Norwegian relations, the friendly relations between the prominent statesman Heydar Aliyev and the famous Norwegian scientist and traveler Tour Heyerdahl started on May 17, 2021 and will last for 3 weeks.