"Azİz" nümayəndələri oftalmoloq Yişay Faliklə görüşüblər
"Azİz" İsrail-Azərbaycan Beynəlxalq Assosiasiyasının nümayəndəsi Şaul Simon-Tov və "Azİz" prezidentinin köməkçisi Orxan Rəsulzadə Vətən müharibəsində yaralanmış əsgərləri müalicə etmək məqsədilə Azərbaycana səfər edən həkimlərdən ibarət nümayəndə heyətinin rəhbəri, cərrah-oftalmoloq Yişay Faliklə görüşüblər.
Onlar İsraildə yaşayan bütün azərbaycanlılar adından oftalmoloqa minnətdarlıqlarını bildiriblər. Görüş zamanı Y.Falik deyib ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə təsis edilən "YAŞAT" Fondunun Himayəçilik Şurasının üzvlərindən biri olan görkəmli alim Məsud Aşinanın təşəbbüsü ilə humanitar heyəti formalaşdıraraq könüllü şəkildə Bakıya səfər etmək qərarına gəliblər.
"Müttəfiqlərinə kömək etmək israillilər üçün hər zaman xoşdur. Bu, könüllü işdir. Bu işi görməkdən çox məmnunuq. Əgər bu cərrahi əməliyyatlar İsraildə həyata keçirilsəydi, uçuş xərcləri xaric, 800 min ABŞ dollarına başa gələcəkdi. Ancaq heç birimiz bir dollar və ya Azərbaycan manatı almadıq. Bu işi cəsur əsgərlərə qarşı sevgi ilə dolu ürəyimizlə gördük və kömək etməkdən xöşbəxt olduq. Bir yəhudi və israilli olaraq hiss etdim ki, israillilər humanitar heyətlərin arxasında dayanır. Bu üç mədəniyyətin və üç fərqli dinin – xristianların, müsəlmanların və yəhudilərin dünyaya sağlamlıq gətirmək üçün birlikdə çalışmaları çox təsirlidir".
Yişay Falik azərbaycanlıları dünyanın ən qonaqpərvər xalqlarından biri adlandırıb. "Hara getməyimizdən asılı olmayaraq, elə bir isti münasibətlə qarşılandıq ki, özümüzü evdəki kimi hiss etdik. İndi özümüzü azərbaycanlı həkimlərlə - Akademik Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya Mərkəzindəki möhtəşəm oftalmoloqlarla bir ailə kimi hiss edirik".

Representatives of "AzIz" met with ophthalmologist Yisha Falik
Representative of the “AzIz” Israel-Azerbaijan International Association Shaul Simon-Tov and Assistant to the President of “AzIz” Orkhan Rasulzade met with the head of the delegation of doctors, ophthalmologist Yishay Falik, who visited Azerbaijan to treat soldiers wounded in the Patriotic War.
On behalf of all Azerbaijanis living in Israel, they thanked the ophthalmologist. During the meeting, Falik said that at the initiative of prominent scientist Masud Ashina, a member of the Board of Trustees of the “YASHAT” Foundation, established by the order of President Ilham Aliyev, they decided to form a humanitarian delegation and visit Baku voluntarily.
"It's always nice for the Israelis to help their allies. It's voluntary work. We're very happy to do that. If these surgeries were performed in Israel, it would cost $ 800,000, excluding flight costs. But none of us received a dollar or Azerbaijani manats. We did this with a heart full of love for the brave soldiers, and we were happy to help. As a Jew and an Israeli, I felt that the Israelis support the humanitarian teams. It's great that these three cultures and three different religions - Christians, Muslims and Jews - work together to bring health to the world. "
Yishay Falik called Azerbaijanis one of the most hospitable peoples in the world. "No matter where we went, we were greeted with such a warm attitude that we felt at home. Now we feel like a family with Azerbaijani doctors - great ophthalmologists at the National Ophthalmology Center named after Academician Zarifa Aliyeva."