Vyanada Novruz bayramının tarixindən danışılıb
Avstriya–Azərbaycan Mədəniyyət və İş Adamları Dərnəyinin (AZER-DER) təşkilatçılığı ilə Vyana şəhərində Novruz bayramına həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə Vyanada yaşayan Azərbaycan və Türkiyə icmasının üzvləri, həmçinin digər millətlərin nümayəndələri iştirak ediblər. AZER-DER-in rəhbəri Yardım Günəş tədbir iştirakçılarına Novruz bayramının tarixi və mahiyyəti barədə ətraflı məlumat verib. 28 il sonra Azərbaycanın qədim Şuşa şəhərində bayram tonqalının alovlandırılmasının bütün Türk Dünyasında ikiqat sevinclə qarşılandığı nəzərə çatdırılıb. Bu böyük sevinci xalqımıza yaşadan Azərbaycan Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevə, ordumuzun bütün əsgər və zabitlərinə minnətdarlıq ifadə edilib, şəhidlərimizin ruhuna dualar oxunub.
Tədbirdə Novruz bayramının rəmzi sayılan səməni və digər atributlar, milli geyimlərimiz, çalğı alətlərimiz nümayiş etdirilib. Saz və tar alətlərində Novruza həsr olunmuş musiqilər təqdim olunub.

The history of Novruz holiday was discussed in Vienna
An event dedicated to Novruz holiday was organized by the Austrian-Azerbaijani Culture and Businessmen's Association (“AZER-DER”) in Vienna.
The event was attended by members of the Azerbaijani and Turkish communities living in Vienna, as well as representatives of other nationalities. The head of AZER-DER Yardim Gunesh informed the participants about the history and essence of Novruz holiday. It was noted that after 28 years, the lighting of a holiday bonfire in the ancient city of Shusha, Azerbaijan, was met with double joy throughout the Turkic world. Thanks were expressed to the President of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, all soldiers and officers of our army, who brought this great joy to our people, and prayers were said for the souls of our martyrs.
The event featured samani and other attributes which are a symbol of Novruz holiday, national costumes and musical instruments. Music dedicated to Novruz was presented on saz and tar instruments.