"Azİz" qədim bayrama həsr etdiyi "Salam, Novruz!" verilişini təqdim edib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və "Azİz" İsrail–Azərbaycan Beynəlxalq Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə Youtube kanalında "Salam, Novruz!" adlı internet verilişi təqdim edilib.
Verilişi giriş sözü ilə "Azİz" İsrail–Azərbaycan Beynəlxalq Assosiasiyasının nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Yeganə Salman açıb. Qeyd edib ki, builki Novruz bayramının işğaldan azad olunmuş torpaqlarımızda keçirilməsi böyük sevinc hissi doğurub.
Tədbirin qonağı olan Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Şirin Məlikova "Həyat və bahar bayramı" mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Novruz bayramının qədimliyinə diqqəti cəlb edən muzey direktoru bildirib ki, qüdrətli söz ustadı, dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin "Xəmsə" toplusunda Novruz bayramının ilk dəfə eramızdan əvvəl 350-ci ildə qeyd edildiyi göstərilib. Novruz bayramına xas olan adət-ənənələr barədə müfəssəl məlumat verən natiq nəzərə çatdırıb ki, SSRİ dövründə bu bayramın adının çəkilməsi belə qadağan olunub. Yalnız 1960-cı illərin ikinci yarısında bu bayramın Bahar bayramı kimi qeyd olunmasına icazə verilib. 1991-ci ildə dövlət müstəqilliyi əldə olunandan sonra isə Novruz bayramı da azadlığına qovuşub və rəsmi dövlət bayramı olaraq kütləvi şəkildə qeyd edilməyə başlanıb. 2009-cu ildən isə Novruz bayramı YUNESKO-nun qeyri-maddi mədəni irs siyahısısına daxil edilib.

"AzIz" presented a program “Hello, Novruz” dedicated to the ancient holiday
With the support of the State Committee on Work with Diaspora and organization of the "AzIz" Israel-Azerbaijan International Association, an internet program titled “Hello, Novruz” was presented on YouTube.
The program was started with the opening speech by Yegana Salman, director of the Azerbaijani Cultural Center under the “AzIz” Israel-Azerbaijan International Association. She noted that holding this year's Novruz holiday in our liberated lands has caused great joy.
Shirin Malikova, Director of the Azerbaijan National Carpet Museum, Doctor of Philosophy in Art History, Honored Cultural Worker, who was a guest of the event, made a presentation on "Life and Spring Holiday". Drawing attention to the antiquity of Novruz, the museum director said that the collection of "Khamsa" by the great master of words, genius Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi shows that Novruz was first celebrated in 350 BC. Giving detailed information about the traditions of Novruz holiday, the speaker noted that during the USSR, the name of this holiday was banned.
Only in the second half of the 1960s this holiday was allowed to be celebrated as the Spring holiday. After gaining independence in 1991, Novruz was released and began to be celebrated as an official state holiday. Since 2009, Novruz has been included in the list of intangible cultural heritage of UNESCO.