Toronto şəhərində Novruz bayramına həsr edilmiş onlayn tədbir keçirilib
Kanadanın Toronto şəhərində fəaliyyət göstərən Kanada Azərbaycanlıları Şəbəkəsinin (KAŞ) təşkilatçılığı ilə Novruz bayramına həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Onlayn formatda baş tutan tədbirdə KAŞ İdarə Heyətinin üzvləri, Azərbaycanın Kanadadakı müvəqqəti işlər vəkili Fuad Əliyev, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Vaqif Seyidbəyov, Toronto şəhərinin meri Con Tori, Kanada parlamentinin üzvləri, bu ölkədə yaşayan soydaşlarımız və onların ailə üzvləri iştirak ediblər.
Tədbirdə KAŞ-ın İdarə Heyətinin sədri Anar Cahangirli, Edmontondakı Azarbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin sədri Fatimə Məmmədova, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Vaqif Seyidbəyov, Toronto şəhərinin meri Con Tori və başqaları çıxış ediblər. Əlamətdar gün münasibətilə soydaşlarımızı təbrik edən natiqlər bildiriblər ki, qədim tarixə malik Novruz bayramı xalqımızın ən önəmli, seçilən və əziz bayramlarından biridir. Qeyd edilib ki, baharın gəlişinin, təbiətin oyanmasının və canlanmasının təcəssümü olan Novruz bayramı ailələr, mədəniyyətlər və icmalar arasında sülh, əmin-amanlıq, həmrəylik, barışıq və birlik dəyərlərini təşviq edir, nəsildən-nəslə ötürülən zəngin adət-ənənələri ilə seçilir və daha yaxşı gələcək üçün ümidin rəmzidir.
"Qoy, bu Novruz bayramı bütün dünyaya firavanlıq, uğur, müsbət dəyişikliklər və əmin-amanlıq gətirsin! Bütün arzular və ümidlər gerçəkləşsin! Bütün evlər sevinc və xoşbəxtliklə dolsun!", - deyə V.Seyidbəyov xoş arzularını dilə gətirib.
Tədbirdə iştirak etməkdən məmnun olduğunu vurğulayan Toronto şəhər meri Con Tori xalqımızı bayram münasibətilə təbrik edib, eləcə də azərbaycanlılar haqqında yüksək fikirlərini söyləyib.
Tədbirdə Novruz bayramına həsr olunmuş milli rəqslərimiz nümayiş olunub, musiqi parçaları səsləndirilib.

An online event dedicated to Novruz holiday was held in Toronto
An event dedicated to Novruz holiday was organized by the Network of Canadian Azerbaijanis in Toronto, Canada.
The online event was attended by members of the Board of Directors of NCA, Azerbaijan's Chargé d'Affaires in Canada Fuad Aliyev, Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Vagif Seyidbeyov, Toronto Mayor John Tori, members of the Canadian Parliament, our compatriots and their families.
Anar Jahangirli, Chairman of the Board of the NCA, Fatima Mammadova, Chairwoman of the Azerbaijani Cultural Center in Edmonton, Vagif Seyidbeyov, Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, John Tori, Mayor of Toronto and others spoke at the event. Congratulating our compatriots on this significant day, the speakers said that the ancient Novruz holiday is one of the most important, distinguished and cherished holidays of our people.
It was noted that Novruz, which embodies the arrival of spring, the awakening and revival of nature, promotes the values of peace, tranquility, solidarity, reconciliation and unity between families, cultures and communities, distinguished by rich traditions passed down from generation to generation.
“Let this Novruz holiday bring prosperity, success, positive changes and peace to the whole world! May all dreams and hopes come true! May all houses be filled with joy and happiness!" Seyidbeyov expressed his best wishes.
Expressing satisfaction with his participation in the event, Toronto Mayor John Tori congratulated our people on the holiday, as well as expressed high views on Azerbaijanis.
Our national dances dedicated to Novruz holiday were demonstrated and musical pieces were performed at the event.