Gənc soydaşımız Şotlandiyadakı rəqəmsal texnologiyalar müsabiqəsinin qaliblərindən biri olub
Beynəlxalq Aberden məktəbinin (İSA) iki istedadlı şagirdi Şotlandiyanın rəqəmsal texnologiyalar sektorundakı gender bərabərliyinə həsr olunmuş milli müsabiqədə qalib gəlib.
Onlardan biri 16 yaşlı yeniyetmə soydaşımız Aliyə Orucovadır. Aliyə 15 yaşlı məktəbli həmkarı Eloiza Reyd (Eloise Reyd) ilə birgə ADA Şotlandiya festivalında “Kompüter elmləri sənayesində qadınların bərabərliyinin tanınması”na dair videotəqdimatlarına görə birinci yerə layiq görülüblər. Festivala Şotlandiyanın bütün məktəblərindən və kolleclərindən qızlar qatılıblar. 8 mart – Beynəlxalq Qadınlar Günündə isə İSA şagirdləri Aliyə Orucova və Eloiza Reydin qalib gəldikləri elan edilib.
Qeyd edək ki, Şotlandiyanın ADA festivalı XIX əsrin ilk riyaziyyatçılarından olan Ada Lavleysə (Ada Lovelace) həsr olunub. ADA festivalı Şotlandiyada informatika təhsili sahəsində gender bərabərsizliyinin aradan qaldırılmasına yönəldilib.

Our young compatriot was one of the winners of the digital technology contest in Scotland
Two talented students from the International School of Aberdeen (ISA) have won a national competition dedicated to gender equality in Scotland's digital technology sector.
One of them is our 16-year-old compatriot Aliya Orujova. Aliya and her 15-year-old schoolmate Eloise Reid won first place at the ADA Scottish Film Festival for their video presentation on "Recognizing Women's Equality in the Computer Science Industry." The festival was attended by girls from all schools and colleges in Scotland. On March 8, International Women's Day, ISA students Aliya Orujova and Eloisa Reid were declared winners.
It should be noted that the Scottish ADA festival is dedicated to one of the first mathematicians of the XIX century, Ada Lovelace. The ADA festival aims to address gender inequality in computer education in Scotland.