Yuta ştatında Xocalı faciəsinin 29-cu ildönümü ilə əlaqədar sərgi təşkil edilib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və Yuta-Azərbaycan İcmasının nümayəndəsi Faiq Səfərlinin təşkilatçılığı ilə Solt Leyk Siti (Salt Lake City) şəhərinin mərkəzində – Kapitol binası qarşısında Xocalı faciəsinin 29-cu ildönümü ilə əlaqədar açıq havada sərgi keçirilib.
Sərgidə 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni silahlı birləşmələrinin sovet ordusunun 366-cı motoatıcı alayının vasitəsilə Azərbaycanın Xocalı şəhərini işğal edərkən dinc azərbaycanlıları kütləvi şəkildə qətlə yetirməsini əks etdirən məlumatlar və fotoşəkillər nümayiş etdirilib. Qəddarcasına həyata keçirilən hərbi cinayət zamanı 613 nəfər (106 qadın, 63 uşaq, 70 qoca) azərbaycanlının qətlə yetirildiyi, 487 nəfərin yaralandığı, 1275 nəfərin əsir götürüldüyü, onlardan 150 nəfərinin, o cümlədən 68 qadın və 26 uşağın taleyinin bu günədək məlum olmadığı nəzərə çatdırılıb.
Sərgi ərazidən keçən yerli sakinlərin diqqətini cəlb edib. Onlar fotoşəkillərə baxaraq Xocalı faciəsi barədə ətraflı məlumat alıblar. Sərgi ilə maraqlananlar arasında Yuta ştatının qubernatoru Spenser Koks da olub. O, soydaşlarımıza bildirib ki, Minnesota ştatının qubernatoru Tim Ceyms Uolzun 26 fevral tarixinin Azərbaycan Günü elan edilməsi ilə bağlı bəyannamə imzalamasından xəbərdardır.
Sərginin fevralın 26-dək Solt-Leyk-Siti şəhərinin müxtəlif yerlərində nümayiş etdirilməsi nəzərdə tutulur.

An open-air exhibition dedicated to the 29th anniversary of the Khojaly tragedy was held in front of the Capitol in the center of Salt Lake City with the support of the State Committee on Work with Diaspora and organized by Faig Safarli, a representative of the Utah-Azerbaijani community.
The exhibition features information and photos reflecting the massacre of peaceful Azerbaijanis by Armenian armed forces during the occupation of the Azerbaijani city of Khojaly by the 366th motorized regiment of the Soviet army on the night of February 25-26, 1992. It was expressed that 613 Azerbaijanis (106 women, 63 children, 70 elderly people) were killed, 487 people were injured, 1275 people were taken prisoner, the fate of 150 of them, including 68 women and 26 children are still unknown.
The exhibition attracted the attention of local residents passing by. They looked at the photos and received detailed information about the Khojaly tragedy. Utah Gov. Spencer Cox was among those interested in the exhibition. He told our compatriots that he is aware of the fact that the governor of Minnesota, Tim James Walz, signed a declaration declaring February 26 as Azerbaijan Day.