Sürix şəhərində yeni dərnək fəaliyyətə başlayıb
İsveçrənin Sürix şəhərində milli rəqslərimizin təbliği, xalqımızın mədəni irsini tanıtmaq və sevdirmək məqsədilə "Buta" rəqs dərnəyi fəaliyyətə başlayıb.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə fəaliyyətə başlayan dərnək "Azərbaycanın Dostları" Birliyinin nəzdində yaradılıb. 5-16 yaş arası uşaqlar üçün nəzərdə tutulmuş dərnəyin xoreoqrafi Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblının keçmiş solisti Sonaxanım Əliyevadır.
İsveçrədə yaşayan soydaşlarımız dərnəyin fevral ayından başlayan fəaliyyətini böyük sevinc və maraqla qarşılayıblar. Buna görə də rəqs qrupuna yalnız Sürixdə deyil, İsveçrənin müxtəlif şəhərlərində yaşayan uşaqlar da qoşulublar. Həftəsonu keçiriləcək dərslər zamanı azərbaycanlı uşaqlara tariximizi və milli adət-ənənələrimizi əks etdirən rəqslər, bu sənətin özəllikləri tədris olunacaq.
Dərnəkdə böyüklər üçün də rəqs dərslərinin təşkili planlaşdırılır. Pandemiya ilə əlaqədar olaraq böyüklər üçün dərslər yaz aylarında başlayacaq.

“Buta” dance group has been launched in Zurich, Switzerland, to promote our national dances and promote the cultural heritage of our people.
The association started operating with the support of the State Committee on Work with Diaspora was established under the "Friends of Azerbaijan" Union. The choreographer of the association for children aged 5-16 is Sonakhanim Aliyeva, a former soloist of the Azerbaijan State Dance Ensemble.
Our compatriots living in Switzerland welcomed the activities of the club, which began in February, with great joy and interest. Therefore, children living not only in Zurich, but also in different cities of Switzerland joined the dance group. During the lessons that will be held weekends, Azerbaijani children will be taught dances that reflect our history and national traditions, as well as the features of this art.
The association also plans to organize dance classes for adults. Due to the pandemic, classes for adults will begin in the spring.