"Xocalının anımı və Cənubi Qafqazın gələcəyi" mövzusunda dəyirmi masa keçirilib
“Qafqaz jurnalistləri şəbəkəsi” və “Timberwolf Phoenix” MMC-nin birgə təşkilatçılığı ilə "Xocalının anımı və Cənubi Qafqazın gələcəyi" mövzusunda onlayn formatlı dəyirmi masa keçirilib.
Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edildiyi tədbir “Timberwolf Phoenix” MMC-nin vitse-prezidenti İrina Tsukermanın moderatorluğu ilə baş tutub. Tədbirdə Xocalı sakini, Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı Tofiq Hüseynovun qızı Yasəmən Həsənova, Avropa Parlamentinin keçmiş siyasi məsləhətçisi Rino Trombetta, siyasi şərhçi və yazar Raoul Loveri Kontrerars, Barselona Vəkillər Kollegiyasının üzvü Xaviyer Medina Ortiz, Azərbaycan Diaspor Gəncləri şəbəkəsinin üzvü, ABŞ-da yaşayan müstəqil jurnalist Arzu Jaeed iştirak ediblər.
Xocalıdan xilas olan, lakin hər iki valideyni və yaxın qohumları Xocalıda qətlə yetirilən Yasəmən Həsənova, Xocalı faciəsi baş verən zaman 12 yaşı olduğunu, bugünə qədər o qanlı gecəni unuda bilmədiyini, hər gün qulağının səsdə, gözlərinin yolda olduğunu bildirib. Anasının həmin gecə öldürüldüyünü 16 ildən sonra bilən Yasəmən Həsənova, onun erməni canilərinin əlinə əsir düşmədiyi üçün sevindiyini də dilə gətirib.
Avropa Parlamentinin keçmiş siyasi məsləhətçisi Rino Trombetta ermənilərin Xocalı qətliamındakı hərəkətlərini, II Dünya Müharibəsindən sonra hazırlanan bütün müqavilə və konvensiyaların tamamilə pozulması kimi dəyərləndirib.
Raul Loveri 2016-cı ildə nəşr etdirdiyi “Dağlarda Cinayət ” kitabından bəhs edərək, 7 min nəfər sakini olan kiçik Xocalı şəhərinin necə məhv edildiyini, silahsız mülki şəxslərin canlarını qurtarmaq üçün dəhliz vasitəsilə qaçmağa çalışdıqlarını və Ermənistan ordusu tərəfindən onlara qarşı törədilmiş vəhşiliklər haqqında geniş məlumat verdi.
Vəkil Xaviyer Medina İspaniyada Kataloniya məsələsində ayrılıq yaratmaq istəyənlərlə, hələ o zamanlar SSRİ-yə Azərbaycanı tərk etməsi üçün müraciət edən ermənilərin eyni problemləri olduğunu dilə gətirib. Katalonların və ermənilərin məqsədlərinin seperatçılıq olduğunu bildirib.
Arzu Jaeed faciənin yaxınlaşdığını görəndə atasına əvvəl onu, sonra anasını, sonra da özünü öldürməsini söyləyən beş yaşlı bir qızın hekayəsini danışıb. Azyaşlı bir uşağın bu cür düşüncələrə necə məcbur edilə biləcəyinə təccübünü gizlədə bilməyib.
Xocalının Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olan Qarabağın mühüm strateji yaşayış məntəqələrindən biri olduğunu xatırladan natiqlər qeyd ediblər ki, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə bu şəhərdə erməni silahlı birləşmələri tərəfindən etnik azərbaycanlılara qarşı törədilmiş çinayət bəşəriyyət tarixinin ən qəddar hadisələrindən biri kimi qiymətləndirib. Dəyirmi masa iştirakçıları xalqımızın haqlı və ədalətli mövqeyini dəstəklədiklərini, Azərbaycana səfərləri zamanı ölkəmizin qədim, multikultural, tolerant və müasir dəyərlərə malik olduğunu öz gözləri ilə gördüklərini bildiriblər.

The Caucasus Journalists Network and Timberwolf Phoenix LLC jointly organized an online roundtable on "Commemoration of Khojaly and the future of the South Caucasus."
The event, commemorating the victims of the Khojaly genocide with a minute of silence, was moderated by Irina Tsukerman, Vice President of Timberwolf Phoenix LLC. Yasemen Hasanova, Khojaly resident, daughter of National Hero of Azerbaijan Tofig Huseynov, Reno Trombetta, former political adviser of European Parliament, Raoul Loveri Contrerars, political commentator and writer, Javier Medina Ortiz, Barcelona Bar Association member, Arzu Jaeed, member of the Azerbaijan Diaspora Youth Network, independent journalist attended the event.
Yasemen Hasanova, who escaped from Khojaly, but both her parents and close relatives were killed in Khojaly, said that she was 12 years old at the time of the Khojaly tragedy and she could not forget that bloody night. Yasemen Hasanova, who found out 16 years later that her mother had been killed that night, said she was glad she had not been captured by Armenian criminals. Rino Trombetta, a former political adviser of the European Parliament, described the actions of the Armenians in the Khojaly massacre as a complete violation of all treaties and conventions drafted after World War II.
Raul Loveri spoke about his book "Crime in the Mountains", published in 2016, about the destruction of the small town of Khojaly, which has a population of 7,000, how unarmed civilians tried to escape through the corridor to escape and the atrocities committed against them by the Armenian army.
Lawyer Javier Medina said that those who wanted to create a split in Catalonia issue in Spain had the same problems as the Armenians who applied to the USSR to leave Azerbaijan at that time. He said the goals of the Catalans and Armenians were separatism.
Arzu Jaeed spoke about the story of a five-year-old girl who told her father to kill her first, then her mother, and then hirself when she saw the tragedy approaching. She could not hide her surprise at how a young child could be forced into such thoughts.
Reminding that Khojaly is one of the important strategic settlements of Karabakh, an integral part of Azerbaijan, the speakers noted that the crime committed by Armenian armed forces against ethnic Azerbaijanis in the city on the night of February 25-26, 1992 was one of the most brutal events in human history. The participants of the round table expressed their support for the just and fair position of our people, and said that during their visits to Azerbaijan they saw with their own eyes that our country has ancient, multicultural, tolerant and modern values.