Türkiyədə Fond rəhbəri yüksək vəzifəyə təyin edilib
Türkiyədə yaşayan azərbaycanlı professor Aygün Attar Türkiyə Prezidenti Administrasiyasının Təhlükəsizlik və Xarici Siyasət Şurasının üzvü təyin edilib.
Davamlı elmi yaradıcılıqla bərabər, diaspor işləri ilə də fəal şəkildə məşğul olan professor Aygün Attar 2019-cu ildə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təşəbbüsü, təşkilatçılığı ilə yenidən təsis edilən və nəzdindəki Azərbaycan Evinə maddi və təşkilati dəstək göstərilən Türkiyə-Azərbaycan Dostluq, Əməkdaşlıq və Həmrəylik Fondunun rəhbəridir.
Qeyd edək ki, 1962-ci ildə Qubadlı rayonunda anadan olan A.Attar 1990-cı illərin ortalarından Türkiyədə yaşayır və Türkiyə vətəndaşıdır. 2012-2016-cı illərdə Türkiyənin Girəsun Universitetinin rektoru olub. Azərbaycan tarixi və mədəniyyətinin təbliği istiqamətində fəaliyyət göstərən professor ermənilərin Azərbaycan və Anadolu türklərinə qarşı törətdiyi soyqırımlara həsr olunmuş bir çox məqalənin müəllifidir.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin rəhbərliyi və kollektivi olaraq həmvətənimizi təbrik edir və gələcək fəaliyyətində uğurlar arzu edirik.

Azerbaijani professor living in Turkey Aygun Attar has been appointed a member of the Security and Foreign Policy Council of the Turkish Presidential Administration.
Professor Aygun Attar, who is actively involved in diaspora work as well as continuous scientific work, is the head of the Turkey-Azerbaijan Friendship, Cooperation and Solidarity Foundation, which was re-established in 2019 at the initiative and organization of the State Committee on Work with Diaspora and provided material and organizational support to the Azerbaijan House.
It should be noted that Aygun Attar, born in 1962 in Gubadli region, has been living in Turkey since the mid-1990s and is a Turkish citizen. In 2012-2016, she was the rector of Giresun University in Turkey.
The professor, who works to promote the history and culture of Azerbaijan, is the author of many articles dedicated to the genocides committed by Armenians against Azerbaijani and Anatolian Turks.
As the leadership and staff of the State Committee on Work with Diaspora, we congratulate our compatriot and wish her success in her future endeavors.