İsrail mediasında 20 Yanvar faciəsindən bəhs edilib
İsraildə nəşr olunan "Afula News" qəzetində 20 Yanvar hadisələrindən bəhs edən "Əbədi yaddaşlara həkk olan Yanvar" adlı məqalə dərc olunub.
"Azİz" İsrail-Azərbaycan Beynəlxalq Assosiasiyasının nəzdindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Yeganə Salmanın qələmə aldığı məqalədə 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə sovet qoşun hissələrinin Bakıda törətdiyi qanlı qırğın zamanı həlak olanların arasında müxtəlif millətlərin nümayəndələrinin, o cümlədən yəhudilərin olduğuna da diqqət cəlb edilib. Buzovna təcili yardım xidmətinin həkimi Aleksandr Marxevkanın yaralıları xəstəxanaya daşıdığı, Yan Meyeroviçin tanışını hava limanından yola salarkən, ailənin yeganə övladı olan 16 yaşlı Vera Bisantinanın öz mənzilində olarkən sovet ordusunun əsgərləri tərəfindən güllələnərək qətlə yetirildikləri nəzərə çatdırılıb. Hazırda Marxevkanın, Bisantinanın və Meyeroviçin ailə üzvlərinin İsraildə yaşadıqları, indiyədək bu dərdi unuda bilmədikləri vurğulanıb.
Məqalədə "Azİz" İsrail-Azərbaycan Beynəlxalq Assosiasiyasının nəzdindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin 20 yanvar faciəsi ilə əlaqədar təşkil etdiyi videokonfrans barədə də ətraflı məlumat verilib.

The newspaper of Israel “Afula News” published an article entitled "January engraved in eternal memory" about the events of January 20.
An article written by Yegana Salman, director of the Azerbaijani Cultural Center under the “AzIz” Israel-Azerbaijan International Association, draws attention to the fact that people of different nationalities, including Jews, were among those killed in the bloody massacre committed by Soviet troops in Baku on the night of January 19-20, 1990.
It was noted that Alexander Markhevka, an ambulance doctor in Buzovna took the wounded to a hospital, Jan Meyerovich was shot dead by Soviet soldiers as he was leaving his acquaintance at the airport, family's only child, 16-year-old Vera Bisantina, was shot dead in her apartment. It is noted that the family members of Markhevka, Bisantina and Meyerovich currently live in Israel and have not forgotten this pain.
The article also provides detailed information about the video conference organized by the Azerbaijani Cultural Center under the “AzIz” Israel-Azerbaijan International Association in connection with the January 20 tragedy.