Rotterdam şəhərində 20 Yanvar şəhidləri yad edilib
Niderland Krallığında fəaliyyət göstərən Benilüks Azərbaycanlıları Konqresinin (BAK) təşəbbüsü ilə Rotterdam şəhərində 20 Yanvar faciəsinin 31-ci ildönümü ilə bağlı anım tədbiri keçirilib.
BAK-ın Rotterdamdakı ofisində baş tutan tədbirdə diaspor təşkilatının rəhbərliyi və digər icmaların təmsilçiləri iştirak ediblər. Mərasim Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü ugrunda həlak olan bütün şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsilə başlayıb.
Tədbirdə BAK-ın sədri Elsevər Məmmədov, sədr müavini Sima Cəfərova, idarə heyətinin üzvü, İraq-Türkmən Cəmiyyətinin sədri Cüneyd Avçı və digərləri çıxış ediblər. Natiqlər 20 Yanvar faciəsinin tarixi və baş vermə səbəbləri barədə ətraflı danışıblar. Qanlı yanvar qırğınına gətirib çıxaran hadisələr – M.Qorbaçov başda olmaqla sovet rəhbərliyinin Azərbaycana qarşı əsassız ərazi iddiaları irəli sürən erməniləri açıq-aşkar dəstəkləməsi, xalqımızın bu cür ədalətsiz və haqsız münasibətə etiraz etməsi, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün təmin olunmasını tələb etməsi, heç bir xəbərdarlıq edilmədən qoşun bölmələrinin Bakıya yeridilərək günahsız və dinc azərbaycanlıları qətlə yetirməsi bir daha yada salınıb. Tədbir iştirakçıları 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə baş verənlərlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.

A commemorative event on the 31st anniversary of the January 20 tragedy was held in Rotterdam at the initiative of the Benelux Azerbaijanis Congress (BAC) in the Kingdom of the Netherlands.
The event, which took place at the BAC office in Rotterdam, was attended by the leadership of the diaspora organization and representatives of other communities. The ceremony began with a minute of silence in memory of all our martyrs who died for the independence and territorial integrity of Azerbaijan.
BAC chairman Elsevar Mammadov, deputy chairman Sima Jafarova, board member, chairman of the Iraqi-Turkmen Society Juneyd Avchi and others delivered speech at the event. The speakers spoke in detail about the history and causes of the January 20 tragedy. The events that led to the bloody January massacre was recalled that the Soviet leadership, led by Gorbachev, openly supported the Armenians, who made baseless territorial claims against Azerbaijan, and our people protested against such an unfair and unjust treatment, demanded that the territorial integrity of our country be ensured, and that troops entered Baku without warning and killed innocent and peaceful Azerbaijanis. The participants of the event shared their memories of what happened on the night of January 19-20, 1990.