Polşa mediasında Qarabağ münaqişəsinin tarixi aspektlərindən yazılıb
Polşanın new.org.pl xəbər portalında Varşava Universitetinin şərqşünaslıq fakültəsinin müəllimi Dr.Şəhla Kazımovanın müəllifliyi ilə məqalə yayımlanıb. "Dağlıq Qarabağ uğrunda müharibə Polşa jurnalistikasının əyri güzgüsündə" başlıqlı məqalədə münaqişəsinin tarixi barədə ətraflı məlumat verilib.
Qeyd edilib ki, Ermənistan və onun havadarlarının BMT-nin və digər beynəlxalq təşkilatların qərarlarını icra etməməsi, Dağlıq Qarabağda status-kvonun saxlanılmasına cəhdlər göstərməsi öz tarixi torpaqlarına həsrət qalmış Azərbaycan xalqının sülhə inamını azaltmışdır. Münaqişəyə dini rəngin verilməsinin əsassız olduğu bildirilib, Ermənistan siyasi rəhbərliyinin yolverilməz bəyanatlarının və Azərbaycana qarşı geniş miqyaslı təxribatlarının 27 sentyabr 2020-ci ildə müharibəyə gətirib çıxardığı vurğulanıb.
Məqalədə hadisələrə qərəzli yanaşmalara da toxunulub. Müəllifin fikrincə, Dağlıq Qarabağ hadisələri ilə bağlı faktların təhrif olunmasının səbəbi informasiya selində Cənubi Qafqazla illərdir peşəkarcasına məşğul olan analitiklərin səsinin Yaxın Şərq üzrə ixtisaslaşmış mütəxəssislər tərəfindən boğulmasıdır: "Bu bölgə haqqında formalaşdırılmış stereotiplər, hər iki xalq üçün ağrılı olan qarşıdurmanın dərk olunmasına yardım etmir. Və ən pisi, gələcək dialoqun qurulmasında bu xalqların nümayəndələrini dəstəkləmir", - deyə təəssüflə əlavə edib.

An article written by Dr. Shahla Kazimova, a lecturer at the Faculty of Oriental Studies at the University of Warsaw, has been published on the Polish news portal new.org.pl. The article entitled "The war for Nagorno-Karabakh in the curved mirror of Polish journalism" provides detailed information about the history of the conflict.
It was noted that the failure of Armenia and its supporters to implement the decisions of the UN and other international organizations, to try to maintain the status quo in Nagorno-Karabakh has reduced the belief of the Azerbaijani people, longing for their historical lands in peace.
It was stated that giving religious color to the conflict was unjustified, and that inadmissible statements of the Armenian political leadership and large-scale provocations against Azerbaijan led to a war on September 27, 2020.
The article also touches on biased approaches to the events. According to the author, the reason for the distortion of the facts about the events in Nagorno-Karabakh is that the voices of analysts who have been professionally dealing with the South Caucasus for years are drowned out by experts in the Middle East: "Stereotypes about the region do not help to understand the painful confrontation for both peoples," And worst of all, it does not support the representatives of these peoples in forming a future dialogue, " she added regretfully.
The article can be read in more detail at the following link: https://new.org.pl/#1003,kazimova_gorski_karabach_w_publicystyce