İspaniyanın nüfuzlu "COPE Espanya" radiosunda Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində görülən işlərdən və turizm potensialından bəhs edilib.
İspaniyada fəaliyyət göstərən Azərbaycan-İspaniya Ticarət və Mədəniyyət Assosiasiyasının (ACAE) prezidenti Fərid Mustafayev radioya müsahibəsində bildirib ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə böyük işlər görülür və gələcəkdə ölkəmizin bu əraziləri məşhur turizm mərkəzinə çevriləcək.
ACAE prezidenti Azərbaycanın ayrılmaz tarixi ərazisi və dilbər guşələrindən biri olan Dağlıq Qarabağın turizm potensialından da danışıb. O, gələcəkdə ispan turistlərini Dağlıq Qarabağa səfər etməyə dəvət edib.
Müsahibə zamanı Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi, Ermənistanın işğalçı siyasəti nəticəsində problemin 30 ilə yaxın bir müddətdə davam etdiyi, BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinə və digər beynəlxalq təşkilatların qərarlarına Ermənistanın məhəl qoymadığı, beynəlxalq hüquq normalarına əməl etmədiyi barədə ətraflı məlumat verilib.
Sülh tərəfdarı olan Azərbaycanın uzun illər danışıqlar prosesinə sadiq qaldığı, amma qarşı tərəfin Qarabağın Ermənistan ərazisi olduğunu deməsilə bu prosesə son verdiyi, Azərbaycana hücum etmək yolu ilə yeni ərazilər işğal etməyə çalışdığı nəzərə çatdırılıb.
Qeyd edilib ki, beynəlxalq qanunlara uyğun olaraq əks-hücum əməliyyatlarına başlamağa məcbur olan Azərbaycan 44 günlük müharibə zamanı öz torpaqlarını işğaldan azad edərək dövlətimizin, ordumuzun qüdrətini bütün dünyaya nümayiş etdirib və ərazi bütövlüyünü təmin edib.

Influential Spanish radio “COPE Espana” spoke about the work done in the liberated territories and tourism potential of Azerbaijan.
Farid Mustafayev, President of the Azerbaijan-Spain Trade and Culture Association (ASTCA) operating in Spain, said in interview to the radio that great work is being done in our liberated territories, and in the future these areas of our country will become popular tourist centers.
The ASTCA President also spoke about the tourism potential of Nagorno-Karabakh, an integral part of Azerbaijan's historical territory and one of its charming areas. He invited Spanish tourists to visit Nagorno-Karabakh in the future.
During the interview, detailed information was provided on the history of the Nagorno-Karabakh conflict, the problem that lasted for about 30 years as a result of Armenia's aggressive policy, Armenia's ignore for 4 UN Security Council resolutions and decisions of other international organizations and Armenia’s non-compliance with international law.
It was noted that peace-loving Azerbaijan has stayed true to the negotiation process for many years, but the other side ended the process by saying that Karabakh is Armenian territory, and tried to occupy new territories by attacking Azerbaijan.
It was noted that Azerbaijan, which was forced to launch counter-offensive operations in accordance with international law, demonstrated the strength of our state and army to the world and ensured its territorial integrity by liberating its lands from occupation during the 44-day war.