Kanadadakı soydaşlarımız məşhurluq hissini yaşadan mobil tətbiq hazırlayıblar
Kanadada yaşayan azərbaycanlılar Əjdər Qasımov və Ülkər Axundzadənin yaratdıqları Hype Simulator tətbiqi ABŞ və Kanadada 0$ xərclə istifadəçi sayına görə ilk yerlərdə gedir.
Ü.Axundzadə bildirib ki, 6 ay öncə hazırlanan mobil tətbiq Amerika və Kanadada bütün mobil tətbiqlərin içində Zoom, Youtube, TikTok, Instagram, Facebook və WhatsApp kimi milyonlarla nəhəng tətbiqləri geridə qoyaraq 1-ci yerdə durur. Bu mobil tətbiq bir çox insana arzusunda olduğu məşhurluq hissini yaşadır.
"Tətbiqə başladığınız an sizə “Artıq məşhur” və ya “Məşhurluğa addımlayan” kimi iki seçim (Celebrity or Going Viral) verilir. Bu proqramin 3.5 milyondan cox yuklənməsi var, proqram son 3 həftə ərzində 2 milyondan cox yüklənmə qazanib", - deyə soydaşımız qeyd edib.
Hazırda gənc mütəxəssislər 3-cü seçim olan "Məşhurluğu itirən" (Canceled mode) mobil tətbiqin üzərində işləyirlər.
Qeyd edək ki, Əjdər Qasımov və Ülkər Axundzadə həyat yoldaşıdırlar. Ə.Qasımov "Software Developer" şirkətində menecer işləyir. Ü.Axundzadə kompüter elmləri ixtisası üzrə Vaterlo Universitetini bitirib. Onun atası Vaterlo Universitetinin "Riyaziyyat və Biznes Proqramları" fakültəsinin direktoru, professor İlham Axundovdur. İ.Axundov 2016-cı ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən diaspor fəaliyyətinə görə "Tərəqqi" medalı ilə təltif edilib.

The Hype Simulator application, created by Azerbaijanis living in Canada Ajdar Gasimov and Ulkar Akhundzade, ranks first in the United States and Canada according to the number of users at a cost of $ 0.
Ulkar Akhundzade said that the mobile application, developed six months ago, ranks first among all mobile applications in the United States and Canada, leaving behind millions of giant applications such as Zoom, Youtube, TikTok, Instagram, Facebook and WhatsApp. This mobile application gives many people the feeling of popularity they dream of.
"As soon as you start the application, you are given two options “Celebrity or Going Viral ". This program has more than 3.5 million downloads, and the program has gained more than 2 million downloads in the last three weeks," our compatriot said. Currently, young professionals are working on the third option, the mobile application "Canceled mode".
It should be noted that Ajdar Gasimov and Ulkar Akhundzade are married. Ajdar Gasimov works as a manager in "Software Developer" company.
Ulkar Akhundzade graduated from the University of Waterloo with a degree in computer science. His father is Professor Ilham Akhundov, director of the Faculty of Mathematics and Business Programs at the University of Waterloo. In 2016, Ilham Akhundov was awarded the "Taraggi" medal by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev for his diaspora activities.